Sammenlign Texas vs. Colorado
Skatteår 2026
Texas vs. Colorado: nettoløn 2026
Texas og Colorado med samme bruttoløn: nettoløn efter reglerne for 2026 og skatterne bag forskellen.
Dine oplysninger62.608 US$ om året
Texas+2.258 US$ netto om året+4,40 %
- Texas
- 51.328 US$netto om året51,12 %
- Colorado
- 49.070 US$netto om året48,88 %
Texas+2.258 US$ mere netto om året
51.328 US$Nettoløn · 82,0 % af bruttoNetto 82,0 %Skatter 8,2 %Sociale bidrag 9,8 %
Colorado
49.070 US$Nettoløn · 78,4 % af bruttoNetto 78,4 %Skatter 11,4 %Sociale bidrag 10,2 %
Texas vs ColoradoArbejdsgiverbidrag Texas 12.849 US$ · Colorado 13.075 US$
Landesammenligning
Skatter
US +1.983 US$ · +38.4%TexasColorado mod TexasColorado
5.160 US$8.2% af brutto
Indkomstskat
7.143 US$11.4% af brutto
Indkomstskat: Texas 5.160 US$ (8.2% af brutto), Colorado 7.143 US$ (11.4% af brutto). Colorado 38% højere.5.160 US$8.2% af brutto
Samlede skatter
7.143 US$11.4% af brutto
Samlede skatter: Texas 5.160 US$ (8.2% af brutto), Colorado 7.143 US$ (11.4% af brutto). Colorado 38% højere.Sociale bidrag (medarbejder)
US +275 US$ · +4.5%TexasColorado mod TexasColorado
3.792 US$6.1% af brutto
Social sikring (Social Security / OASDI)
3.792 US$6.1% af brutto
Social sikring (Social Security / OASDI): Texas 3.792 US$ (6.1% af brutto), Colorado 3.792 US$ (6.1% af brutto).887 US$1.4% af brutto
Sygesikring Medicare (Medicare)
887 US$1.4% af brutto
Sygesikring Medicare (Medicare): Texas 887 US$ (1.4% af brutto), Colorado 887 US$ (1.4% af brutto).1.440 US$2.3% af brutto
Arbejdsgiverbetalt sundhedsordning (medarbejderens præmie før skat)
1.440 US$2.3% af brutto
Arbejdsgiverbetalt sundhedsordning (medarbejderens præmie før skat): Texas 1.440 US$ (2.3% af brutto), Colorado 1.440 US$ (2.3% af brutto).—
Andet
275 US$0.4% af brutto
Andet: Texas ikke relevant, Colorado 275 US$ (0.4% af brutto). Colorado højere.Delstatens bidrag af løn (275 US$)
6.119 US$9.8% af brutto
Samlede sociale bidrag
6.395 US$10.2% af brutto
Samlede sociale bidrag: Texas 6.119 US$ (9.8% af brutto), Colorado 6.395 US$ (10.2% af brutto). Colorado 5% højere.Opsummering
TexasColorado mod TexasColorado
11.280 US$18.0% af brutto
Samlede fradrag
13.538 US$21.6% af brutto
Samlede fradrag: Texas 11.280 US$ (18.0% af brutto), Colorado 13.538 US$ (21.6% af brutto). Colorado 20% højere.51.328 US$82.0% af brutto
Nettoløn
49.070 US$78.4% af brutto
Nettoløn: Texas 51.328 US$ (82.0% af brutto), Colorado 49.070 US$ (78.4% af brutto). Colorado 4% lavere.Texas og Colorado: nettoløn ved tre lønniveauer
Texas: 2.258 US$ mere i nettoløn om året ved en bruttoløn på 62.608 US$.
| Medianbruttoløn | Bruttoløn | Texas | Colorado | Forskel pr. år |
|---|---|---|---|---|
| 50 % af medianen | 31.304 US$ | 26.176 US$ | 25.432 US$ | Texas +744 US$ |
| 100 % af medianen | 62.608 US$ | 51.328 US$ | 49.070 US$ | Texas +2.258 US$ |
| 200 % af medianen | 125.216 US$ | 95.867 US$ | 90.578 US$ | Texas +5.289 US$ |
Det, der er forskelligt ved en bruttoløn på 62.608 US$
| Fradrag | Texas | Colorado |
|---|---|---|
| Delstatslig indkomstskat | 0 US$ | 1.983 US$ |
| Delstatens bidrag af løn | 0 US$ | 275 US$ |
Medianbruttoløn · 62.608 US$ · Skatteår 2026
Referencelønningerne er 50 %, 100 % og 200 % af dette beløb. Forudsætter en enlig lønmodtager uden børn, der bor og arbejder i den viste region, med beregnerens standardindstillinger.
Tallene for Colorado udelader lokale indkomstskatter, som nogle indbyggere betaler.