Compară Manitoba vs Alberta
Anul fiscal 2026
Manitoba vs Alberta: salariu net 2026
Manitoba și Alberta cu același salariu brut: salariul net după regulile din 2026 și taxele din spatele diferenței.
Datele dvs.63.500 CAD pe an
Alberta+2.042 CAD net pe an+4,09 %
- Manitoba
- 47.912 CADnet pe an48,96 %
- Alberta
- 49.954 CADnet pe an51,04 %
Manitoba
47.912 CADSalariu net · 75,5 % din brutNet 75,5 %Impozite 17,3 %Contribuții sociale 7,3 %
Alberta+2.042 CAD net în plus pe an
49.954 CADSalariu net · 78,7 % din brutNet 78,7 %Impozite 14,1 %Contribuții sociale 7,3 %
Manitoba vs AlbertaContribuțiile angajatorului Manitoba 5.019 CAD · Alberta 5.019 CAD
Comparație țări
Impozite
CA -2.042 CAD · -18.6%ManitobaAlberta vs ManitobaAlberta
10.983 CAD17.3% din brut
Impozit pe venit
8.940 CAD14.1% din brut
Impozit pe venit: Manitoba 10.983 CAD (17.3% din brut), Alberta 8.940 CAD (14.1% din brut). Alberta 19% mai mic.10.983 CAD17.3% din brut
Total impozite
8.940 CAD14.1% din brut
Total impozite: Manitoba 10.983 CAD (17.3% din brut), Alberta 8.940 CAD (14.1% din brut). Alberta 19% mai mic.Asigurări sociale (angajat)
CA 0 CAD · 0.0%ManitobaAlberta vs ManitobaAlberta
3.570 CAD5.6% din brut
Planul de pensii al Canadei (CPP)
3.570 CAD5.6% din brut
Planul de pensii al Canadei (CPP): Manitoba 3.570 CAD (5.6% din brut), Alberta 3.570 CAD (5.6% din brut).1.035 CAD1.6% din brut
Asigurare de șomaj (EI)
1.035 CAD1.6% din brut
Asigurare de șomaj (EI): Manitoba 1.035 CAD (1.6% din brut), Alberta 1.035 CAD (1.6% din brut).4.605 CAD7.3% din brut
Total contribuții sociale
4.605 CAD7.3% din brut
Total contribuții sociale: Manitoba 4.605 CAD (7.3% din brut), Alberta 4.605 CAD (7.3% din brut).Rezumat
ManitobaAlberta vs ManitobaAlberta
15.588 CAD24.5% din brut
Total deduceri
13.546 CAD21.3% din brut
Total deduceri: Manitoba 15.588 CAD (24.5% din brut), Alberta 13.546 CAD (21.3% din brut). Alberta 13% mai mic.47.912 CAD75.5% din brut
Salariu net
49.954 CAD78.7% din brut
Salariu net: Manitoba 47.912 CAD (75.5% din brut), Alberta 49.954 CAD (78.7% din brut). Alberta 4% mai mare.Manitoba și Alberta: salariul net la trei niveluri de salariu
Alberta: cu 2.042 CAD mai mult salariu net pe an la un salariu brut de 63.500 CAD.
| Salariu de referință estimat | Salariu brut | Manitoba | Alberta | Diferență pe an |
|---|---|---|---|---|
| 50 % Salariu de referință estimat | 31.750 CAD | 26.440 CAD | 27.385 CAD | Alberta +945 CAD |
| 100 % Salariu de referință estimat | 63.500 CAD | 47.912 CAD | 49.954 CAD | Alberta +2.042 CAD |
| 200 % Salariu de referință estimat | 127.000 CAD | 87.779 CAD | 92.738 CAD | Alberta +4.959 CAD |
Ce diferă la un salariu brut de 63.500 CAD
| Rețineri | Manitoba | Alberta |
|---|---|---|
| Impozit provincial pe venit | 4.966 CAD | 2.924 CAD |
Salariu de referință estimat · 63.500 CAD · Anul fiscal 2026
Salariile de referință reprezintă 50%, 100% și 200% din această sumă. Se presupune un angajat necăsătorit, fără copii, care locuiește și lucrează în regiunea afișată, cu setările implicite ale calculatorului.