Compară Catalonia vs Comunitatea Madrid
Anul fiscal 2026
Catalonia vs Comunitatea Madrid: salariu net 2026
Catalonia și Comunitatea Madrid cu același salariu brut: salariul net după regulile din 2026 și taxele din spatele diferenței.
Datele dvs.24.497 EUR pe an
Comunitatea Madrid+234 EUR net pe an+1,19 %
- Catalonia
- 19.503 EURnet pe an49,70 %
- Comunitatea Madrid
- 19.737 EURnet pe an50,30 %
Catalonia
19.503 EURSalariu net · 79,6 % din brutNet 79,6 %Impozite 13,9 %Contribuții sociale 6,5 %
Comunitatea Madrid+234 EUR net în plus pe an
19.737 EURSalariu net · 80,6 % din brutNet 80,6 %Impozite 12,9 %Contribuții sociale 6,5 %
Catalonia vs Comunitatea MadridContribuțiile angajatorului Catalonia 7.876 EUR · Comunitatea Madrid 7.876 EUR
Comparație țări
Impozite
ES -234 EUR · -6.9%CataloniaComunitatea Madrid vs CataloniaComunitatea Madrid
3.402 EUR13.9% din brut
Impozit pe venit
3.168 EUR12.9% din brut
Impozit pe venit: Catalonia 3.402 EUR (13.9% din brut), Comunitatea Madrid 3.168 EUR (12.9% din brut). Comunitatea Madrid 7% mai mic.3.402 EUR13.9% din brut
Total impozite
3.168 EUR12.9% din brut
Total impozite: Catalonia 3.402 EUR (13.9% din brut), Comunitatea Madrid 3.168 EUR (12.9% din brut). Comunitatea Madrid 7% mai mic.Asigurări sociale (angajat)
ES 0 EUR · 0.0%CataloniaComunitatea Madrid vs CataloniaComunitatea Madrid
1.151 EUR4.7% din brut
Asigurări sociale (contingencias comunes)
1.151 EUR4.7% din brut
Asigurări sociale (contingencias comunes): Catalonia 1.151 EUR (4.7% din brut), Comunitatea Madrid 1.151 EUR (4.7% din brut).380 EUR1.6% din brut
Asigurare de șomaj
380 EUR1.6% din brut
Asigurare de șomaj: Catalonia 380 EUR (1.6% din brut), Comunitatea Madrid 380 EUR (1.6% din brut).24 EUR0.1% din brut
Contribuție pentru formare profesională (formación profesional)
24 EUR0.1% din brut
Contribuție pentru formare profesională (formación profesional): Catalonia 24 EUR (0.1% din brut), Comunitatea Madrid 24 EUR (0.1% din brut).37 EUR0.1% din brut
Contribuție MEI și de solidaritate
37 EUR0.1% din brut
Contribuție MEI și de solidaritate: Catalonia 37 EUR (0.1% din brut), Comunitatea Madrid 37 EUR (0.1% din brut).1.592 EUR6.5% din brut
Total contribuții sociale
1.592 EUR6.5% din brut
Total contribuții sociale: Catalonia 1.592 EUR (6.5% din brut), Comunitatea Madrid 1.592 EUR (6.5% din brut).Rezumat
CataloniaComunitatea Madrid vs CataloniaComunitatea Madrid
4.994 EUR20.4% din brut
Total deduceri
4.760 EUR19.4% din brut
Total deduceri: Catalonia 4.994 EUR (20.4% din brut), Comunitatea Madrid 4.760 EUR (19.4% din brut). Comunitatea Madrid 5% mai mic.19.503 EUR79.6% din brut
Salariu net
19.737 EUR80.6% din brut
Salariu net: Catalonia 19.503 EUR (79.6% din brut), Comunitatea Madrid 19.737 EUR (80.6% din brut). Comunitatea Madrid 1% mai mare.Catalonia și Comunitatea Madrid: salariul net la trei niveluri de salariu
Comunitatea Madrid: cu 234 EUR mai mult salariu net pe an la un salariu brut de 24.497 EUR.
| Salariu brut median | Salariu brut | Catalonia | Comunitatea Madrid | Diferență pe an |
|---|---|---|---|---|
| 50 % din mediană | 12.249 EUR | 11.453 EUR | 11.453 EUR | – |
| 100 % din mediană | 24.497 EUR | 19.503 EUR | 19.737 EUR | Comunitatea Madrid +234 EUR |
| 200 % din mediană | 48.994 EUR | 34.720 EUR | 35.587 EUR | Comunitatea Madrid +867 EUR |
Ce diferă la un salariu brut de 24.497 EUR
| Rețineri | Catalonia | Comunitatea Madrid |
|---|---|---|
| IRPF (cota comunității autonome) | 1.711 EUR | 1.476 EUR |
Salariu brut median · 24.497 EUR · Anul fiscal 2026
Salariile de referință reprezintă 50%, 100% și 200% din această sumă. Se presupune un angajat necăsătorit, fără copii, care locuiește și lucrează în regiunea afișată, cu setările implicite ale calculatorului.