Všetky články Spojené kráľovstvo
Dane · Spojené kráľovstvo · 2026/27
Daňová pasca 60 %: príjem od 100 000 £ do 125 140 £
Tento článok vznikol s podporou umelej inteligencie.
Pri príjme medzi 100 000 £ a 125 140 £ Spojené kráľovstvo odoberá nezdaniteľnú sumu (personal allowance), a to 1 £ za každé 2 £ zárobku. Zo 40-percentnej vyššej sadzby sa tak stáva efektívnych 60 percent, a s príspevkami na National Insurance (britské sociálne poistenie) 62 percent. Hlavným spôsobom, ako toto číslo znova znížiť, sú príspevky na dôchodok.
Ako nezdaniteľná suma mizne
Väčšina britských daňovníkov má prvých 12 570 £ príjmu oslobodených od dane. Paragraf 35 zákona Income Tax Act 2007 túto sumu odoberá, keď upravený čistý príjem (adjusted net income) prekročí 100 000 £: za každé 2 £ nad touto hranicou klesne o 1 £, takže pri 125 140 £ z nej nezostane nič. Hranica 100 000 £ je v zákone stanovená pevnou sumou a vláda oznámila, že samotná nezdaniteľná suma zostane na 12 570 £ až do 5. apríla 2031. Bežné zvyšovanie miezd tak do tohto pásma posúva stále ďalších ľudí.
Upravený čistý príjem je zdaniteľný príjem pred uplatnením nezdaniteľných súm, znížený o niektoré úľavy: o príspevky na dôchodok platené bez daňovej úľavy, o hodnotu príspevkov v systéme relief at source a darov Gift Aid navýšenú o daň v základnej sadzbe a o straty z podnikania. U zamestnanca bez týchto úľav ide o hrubú mzdu plus ďalší zdaniteľný príjem, napríklad úroky z úspor, zisk z prenájmu alebo zdaniteľné nepeňažné plnenia.
Prečo každá libra navyše stojí 60 pencí na dani z príjmov
Vezmime si človeka v Anglicku so mzdou 110 000 £, ktorý dostane zvýšenie o 1 000 £. Týchto 1 000 £ sa zdaní vyššou sadzbou 40 percent, čo stojí 400 £. Zvýšenie zároveň zoberie 500 £ nezdaniteľnej sumy, takže 500 £, ktoré boli doteraz oslobodené od dane, sa teraz tiež zdaňujú sadzbou 40 percent: ďalších 200 £. Daň z príjmov si z 1 000 £ vezme 600 £, National Insurance zamestnanca 2 percentá a zostane 380 £.
Pásmo končí pri 125 140 £, pretože tam nezdaniteľná suma klesne na nulu. Nad touto hranicou platí dodatočná sadzba (additional rate) 45 percent a hraničná sadzba aj s National Insurance klesne na 47 %. Posun zo 100 000 £ na 125 140 £ cez celé pásmo pridá k hrubej mzde 25 140 £, k čistej mzde však len 9 553 £.
Čistá mzda v pásme znižovania v roku 2026/27
Tabuľka ukazuje ročnú čistú mzdu a hraničnú sadzbu z ďalších 100 £ mzdy pod pásmom, v ňom aj nad ním, podľa sadzieb pre Anglicko, Wales a Severné Írsko a podľa škótskych sadzieb. V Anglicku je čistá mzda 68 557 £ pri 100 000 £, 72 357 £ pri 110 000 £ a 78 111 £ pri 125 140 £. Druhá tabuľka ukazuje vklad 10 000 £ ročne na dôchodok každým spôsobom pri 110 000 £ a 120 000 £.
Predpoklady príkladu
Ročný odhad modelu
Príklad mzdy daňového rezidenta. Nárok a skutočné termíny výplat sa môžu líšiť.
Mzda je jediným príjmom. Študentské pôžičky, nepeňažné plnenia ani dary Gift Aid nie sú zahrnuté a prvá tabuľka predpokladá, že sa na dôchodok neprispieva.
Relief at source zahŕňa úľavu vo vyššej sadzbe uplatnenú po skončení daňového roka; 20 percent, ktoré pripíše poskytovateľ, ide na dôchodok, nie do čistej mzdy.
Hraničná sadzba zahŕňa daň z príjmov a National Insurance zamestnanca z ďalších 100 £ mzdy.
- Rok modelu
- 2026/27
- Mena
- GBP
- Región
- Anglicko / Škótsko
- Vek
- 35
- Deti
- 0
| Ročná hrubá mzda | Scenár | Dane | Odvody zamestnanca | Ročná čistá mzda | Hraničná sadzba, všetky zrážky | Kalkulačka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 000 GBP | Anglicko, Wales a Severné Írsko | 25 432 GBP | 3 911 GBP | 65 657 GBP | 42 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 95 000 GBP | Škótsko | 28 482 GBP | 3 911 GBP | 62 607 GBP | 47 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 100 000 GBP | Anglicko, Wales a Severné Írsko | 27 432 GBP | 4 011 GBP | 68 557 GBP | 62 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 100 000 GBP | Škótsko | 30 732 GBP | 4 011 GBP | 65 257 GBP | 69,5 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 110 000 GBP | Anglicko, Wales a Severné Írsko | 33 432 GBP | 4 211 GBP | 72 357 GBP | 62 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 110 000 GBP | Škótsko | 37 482 GBP | 4 211 GBP | 68 307 GBP | 69,5 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 120 000 GBP | Anglicko, Wales a Severné Írsko | 39 432 GBP | 4 411 GBP | 76 157 GBP | 62 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 120 000 GBP | Škótsko | 44 232 GBP | 4 411 GBP | 71 357 GBP | 69,5 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 125 140 GBP | Anglicko, Wales a Severné Írsko | 42 516 GBP | 4 513 GBP | 78 111 GBP | 47 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 125 140 GBP | Škótsko | 47 702 GBP | 4 513 GBP | 72 925 GBP | 50 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 130 000 GBP | Anglicko, Wales a Severné Írsko | 44 703 GBP | 4 611 GBP | 80 686 GBP | 47 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| 130 000 GBP | Škótsko | 50 034 GBP | 4 611 GBP | 75 355 GBP | 50 % | Otvoriť tieto nastavenia |
| Ročná hrubá mzda | Scenár | Dane | Ročná čistá mzda | Rozdiel čistej mzdy | Kalkulačka |
|---|---|---|---|---|---|
| 110 000 GBP | Bez príspevku | 33 432 GBP | 72 357 GBP | 0 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
| 110 000 GBP | Salary sacrifice | 27 432 GBP | 68 557 GBP | -3 800 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
| 110 000 GBP | Net pay arrangement | 27 432 GBP | 68 357 GBP | -4 000 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
| 110 000 GBP | Relief at source | 29 432 GBP | 68 357 GBP | -4 000 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
| 120 000 GBP | Bez príspevku | 39 432 GBP | 76 157 GBP | 0 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
| 120 000 GBP | Salary sacrifice | 33 432 GBP | 72 357 GBP | -3 800 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
| 120 000 GBP | Net pay arrangement | 33 432 GBP | 72 157 GBP | -4 000 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
| 120 000 GBP | Relief at source | 35 432 GBP | 72 157 GBP | -4 000 GBP | Otvoriť tieto nastavenia |
Porovnanie s inými krajinami
Tabuľka ukazuje hraničnú sadzbu so všetkými zrážkami pri mzde 110 000 GBP prepočítanej na menu každej krajiny, vedľa krajín, s ktorými sa Spojené kráľovstvo porovnáva najčastejšie. Britské číslo zahŕňa odobratú nezdaniteľnú sumu.
| Krajina | Hraničná sadzba, všetky zrážky | Mzda v miestnej mene |
|---|---|---|
| Spojené kráľovstvo | 62 % | 110 000 GBP |
| Nemecko | 46,6 % | 129 362 € |
| Poľsko | 42,3 % | 566 280 PLN |
| Spojené štáty | 42,2 % | 145 208 USD |
| Cyprus | 36,7 % | 129 362 € |
Prepočítané kurzami k 2. októbra 2026. Každá krajina používa predvolený profil kalkulačky a svoj najnovší schválený daňový rok. Životné náklady sa neporovnávajú.
Škótsko znižuje nezdaniteľnú sumu pri vyšších sadzbách
Škótski daňovníci prichádzajú o nezdaniteľnú sumu rovnako, príjem v tomto rozpätí sa však zdaňuje rozšírenou sadzbou (advanced rate) 45 percent namiesto 40 percent. Odoberanie 1 £ nezdaniteľnej sumy za každé 2 £ zárobku z nej robí 67,5 percenta na dani z príjmov, s National Insurance 69,5 %. Pri mzde 110 000 £ zostane škótskemu daňovníkovi ročne o 4 050 £ menej ako niekomu s rovnakou mzdou v Anglicku. Nad 125 140 £ platí najvyššia škótska sadzba 48 percent.
Príspevky na dôchodok znižujú upravený čistý príjem
Keďže sa znižovanie riadi upraveným čistým príjmom, príspevky, ktoré ho znížia, nezdaniteľnú sumu vracajú. Najpriamejšou cestou je salary sacrifice: vzdáte sa časti zmluvnej mzdy a zamestnávateľ rovnakú sumu vloží do vášho dôchodkového sporenia, takže mzda, z ktorej sa počíta daň z príjmov a National Insurance, klesne. Ak sa zo mzdy 110 000 £ vzdáte 10 000 £, čistá mzda klesne o 3 800 £, zatiaľ čo na dôchodok pôjde 10 000 £, pretože daň z príjmov sa zníži o 6 000 £. Pole kalkulačky pre príspevok na dôchodok modeluje tento spôsob aj dva opísané nižšie.
Cez upravený čistý príjem fungujú aj osobné príspevky do schémy relief at source: odpočítate príspevok navýšený o daňovú úľavu. Poskytovateľ pripíše na účet úľavu v základnej sadzbe a zvyšok si uplatníte v daňovom priznaní Self Assessment, prípadne cez online službu HMRC (britskej daňovej správy), ak priznanie nepodávate. National Insurance neznižujú ani tieto príspevky, ani príspevky strhávané z hrubej mzdy v systéme net pay arrangement: pri 110 000 £ stojí vklad 10 000 £ na dôchodok v oboch prípadoch 4 000 £ čistej mzdy, o 200 £ viac ako pri salary sacrifice.
Platia limity. Daňová úľava sa vzťahuje na príspevky do 100 percent vášho zárobku a u väčšiny ľudí v rámci ročného limitu (annual allowance) 60 000 £. Od apríla 2029 zostane bez National Insurance len prvých 2 000 £ ročne z príspevkov na dôchodok cez salary sacrifice; zaobchádzanie z hľadiska dane z príjmov sa nemení. Započítavajú sa aj dary Gift Aid: každá darovaná 1 £ zníži upravený čistý príjem o 1,25 £.
Podpora starostlivosti o deti končí pri 100 000 £
Niektorá podpora sa neznižuje postupne, ale skončí naraz. Tax-Free Childcare (štátny príspevok na starostlivosť o deti) nie je dostupný, ak vy alebo váš partner očakávate za daňový rok upravený čistý príjem nad 100 000 £, a rovnaká hranica platí pre bezplatné hodiny starostlivosti o deti pre pracujúcich rodičov v Anglicku. Prekročenie hranice, hoci aj o malú sumu, zruší celý nárok. Návrat upraveného čistého príjmu na 100 000 £ alebo nižšie ho obnoví, takže príspevok na dôchodok môže mať pre rodiča väčšiu hodnotu, než naznačujú samotné daňové čísla. Kalkulačka podporu starostlivosti o deti nemodeluje.
Bonusy a koniec daňového roka
Upravený čistý príjem sa počíta za celý daňový rok, od 6. apríla do 5. apríla. Bonus, zvýšenie mzdy neskoro v roku alebo zdaniteľné nepeňažné plnenie sa započíta v roku, v ktorom sa vyplatí, takže v pásme sa môže ocitnúť aj mzda pod 100 000 £. Ak očakávate, že budete blízko hranice, spočítajte pred rozhodnutím o príspevku očakávaný celkový príjem za rok: príspevky na dôchodok sa započítavajú v daňovom roku, v ktorom sú zaplatené.
Skôr než sa rozhodnete o príspevku
- Spočítajte očakávaný upravený čistý príjem za daňový rok vrátane bonusov, nepeňažných plnení a ďalšieho zdaniteľného príjmu.
- Zadajte príspevok a jeho spôsob do dôchodkového poľa kalkulačky a porovnajte čistú mzdu s ním a bez neho.
- Úľavu vo vyššej sadzbe na príspevky relief at source si uplatnite v Self Assessment alebo cez online službu HMRC.
- Ak máte malé deti, overte upravený čistý príjem oboch rodičov voči hranici 100 000 £ pre podporu starostlivosti o deti.
Pozrite si vlastné čísla
Články používajú príklady. Zadajte svoju mzdu do kalkulačky a pozrite si vlastný výsledok.
Zdroje a rozsah modelu
Čo odhad zahŕňa
Kalkulačka odhaduje príjem zo zamestnania podľa podporovaných pravidiel krajiny a zvolených vstupov. Nezahŕňa dávky, kolektívne zmluvy ani osobné okolnosti, ktoré model nepodporuje. Vašu skutočnú povinnosť určujú platné úradné pravidlá.
- Príklady predpokladajú, že nie je žiadny príspevok na dôchodok. Ročný dôchodkový limit (annual allowance) a jeho znižovanie sa nemodelujú.
Úradné zdroje
- GOV.UK – Income Tax rates and allowances: if you earn more than £100,000
- legislation.gov.uk – Income Tax Act 2007, section 35: income limit for personal allowances
- HMRC – Adjusted net income
- HMRC – Rates and thresholds for employers 2026 to 2027
- HM Treasury – Maintaining the personal allowance and basic rate limit until 5 April 2031
- GOV.UK – Tax on your private pension: pension tax relief
- GOV.UK – Tax on your private pension: annual allowance
- HMRC – Changes to salary sacrifice for pensions from April 2029
- GOV.UK – Tax-Free Childcare: check if you’re eligible
- GOV.UK – Childcare if you’re working: check you’re eligible