Všechny články Spojené království
Daně · Spojené království · 2026/27
Daňová past 60 %: příjem od 100 000 do 125 140 liber
Tento článek vznikl s podporou umělé inteligence.
Při příjmu mezi 100 000 a 125 140 librami odebírá Spojené království nezdanitelnou částku (personal allowance), a to 1 libru za každé 2 vydělané libry. Ze sazby 40 procent se tak stává efektivních 60 procent, a s National Insurance (britským sociálním pojištěním) 62 procent. Hlavní cestou, jak toto číslo opět snížit, jsou penzijní příspěvky.
Jak nezdanitelná částka mizí
Většina britských poplatníků má prvních 12 570 liber příjmu osvobozeno od daně. Paragraf 35 zákona Income Tax Act 2007 tuto částku odebírá, jakmile upravený čistý příjem (adjusted net income) přesáhne 100 000 liber: za každé 2 libry nad touto hranicí klesne o 1 libru, takže při 125 140 librách z ní nezbývá nic. Hranice 100 000 liber je v zákoně stanovena pevnou částkou a vláda oznámila, že samotná nezdanitelná částka zůstane na 12 570 librách až do 5. dubna 2031. Běžné zvyšování mezd tak do tohoto pásma posouvá stále další lidi.
Upravený čistý příjem je zdanitelný příjem před uplatněním nezdanitelných částek, snížený o některé úlevy: penzijní příspěvky placené bez daňové úlevy, hodnotu příspěvků v systému relief at source a darů Gift Aid navýšenou o daň v základní sazbě a ztráty z podnikání. U zaměstnance bez těchto úlev jde o hrubou mzdu plus další zdanitelné příjmy, například úroky z úspor, zisk z pronájmu nebo zdanitelná nepeněžní plnění.
Proč každá libra navíc stojí 60 pencí na dani z příjmů
Vezměme člověka v Anglii se mzdou 110 000 liber, který dostane přidáno 1 000 liber. Těchto 1 000 liber se daní vyšší sazbou 40 procent, což je 400 liber. Zvýšení zároveň odebere 500 liber nezdanitelné částky, takže 500 liber, které byly dosud osvobozené, se nyní také daní 40 procenty: dalších 200 liber. Daň z příjmů si z 1 000 liber vezme 600, National Insurance zaměstnance 2 procenta a zbude 380 liber.
Pásmo končí u 125 140 liber, protože tam nezdanitelná částka klesne na nulu. Nad touto hranicí platí dodatečná sazba 45 procent a mezní sazba včetně National Insurance klesne na 47 %. Přechod ze 100 000 na 125 140 liber přidá v celém pásmu 25 140 liber hrubé mzdy, ale čisté mzdy jen 9 553 £.
Čistá mzda kolem pásma odebírání v roce 2026/27
Tabulka ukazuje roční čistou mzdu a mezní sazbu z dalších 100 liber mzdy po obou stranách pásma, podle sazeb pro Anglii, Wales a Severní Irsko a podle skotských sazeb. V Anglii činí čistá mzda 68 557 £ při 100 000 librách, 72 357 £ při 110 000 librách a 78 111 £ při 125 140 librách. Druhá tabulka posílá při 110 000 a 120 000 librách 10 000 liber ročně do penzijního fondu každým ze způsobů.
Předpoklady příkladu
Roční odhad modelu
Příklad mzdy daňového rezidenta. Nárok a skutečné termíny výplat se mohou lišit.
Mzda je jediným příjmem. Studentské půjčky, nepeněžní plnění a dary Gift Aid nejsou zahrnuty a první tabulka nepočítá s žádným penzijním příspěvkem.
Relief at source zahrnuje úlevu ve vyšší sazbě nárokovanou po skončení daňového roku; 20 procent, která připíše poskytovatel, jdou do penzijního fondu, nikoli do čisté mzdy.
Mezní sazba zahrnuje daň z příjmů a National Insurance zaměstnance z dalších 100 liber mzdy.
- Rok modelu
- 2026/27
- Měna
- GBP
- Region
- Anglie / Skotsko
- Věk
- 35
- Děti
- 0
| Roční hrubá mzda | Scénář | Daně | Odvody zaměstnance | Roční čistá mzda | Mezní sazba, všechny srážky | Kalkulačka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 000 £ | Anglie, Wales a Severní Irsko | 25 432 £ | 3 911 £ | 65 657 £ | 42 % | Otevřít tato nastavení |
| 95 000 £ | Skotsko | 28 482 £ | 3 911 £ | 62 607 £ | 47 % | Otevřít tato nastavení |
| 100 000 £ | Anglie, Wales a Severní Irsko | 27 432 £ | 4 011 £ | 68 557 £ | 62 % | Otevřít tato nastavení |
| 100 000 £ | Skotsko | 30 732 £ | 4 011 £ | 65 257 £ | 69,5 % | Otevřít tato nastavení |
| 110 000 £ | Anglie, Wales a Severní Irsko | 33 432 £ | 4 211 £ | 72 357 £ | 62 % | Otevřít tato nastavení |
| 110 000 £ | Skotsko | 37 482 £ | 4 211 £ | 68 307 £ | 69,5 % | Otevřít tato nastavení |
| 120 000 £ | Anglie, Wales a Severní Irsko | 39 432 £ | 4 411 £ | 76 157 £ | 62 % | Otevřít tato nastavení |
| 120 000 £ | Skotsko | 44 232 £ | 4 411 £ | 71 357 £ | 69,5 % | Otevřít tato nastavení |
| 125 140 £ | Anglie, Wales a Severní Irsko | 42 516 £ | 4 513 £ | 78 111 £ | 47 % | Otevřít tato nastavení |
| 125 140 £ | Skotsko | 47 702 £ | 4 513 £ | 72 925 £ | 50 % | Otevřít tato nastavení |
| 130 000 £ | Anglie, Wales a Severní Irsko | 44 703 £ | 4 611 £ | 80 686 £ | 47 % | Otevřít tato nastavení |
| 130 000 £ | Skotsko | 50 034 £ | 4 611 £ | 75 355 £ | 50 % | Otevřít tato nastavení |
| Roční hrubá mzda | Scénář | Daně | Roční čistá mzda | Rozdíl čisté mzdy | Kalkulačka |
|---|---|---|---|---|---|
| 110 000 £ | Bez příspěvku | 33 432 £ | 72 357 £ | 0 £ | Otevřít tato nastavení |
| 110 000 £ | Vzdání se části mzdy (salary sacrifice) | 27 432 £ | 68 557 £ | -3 800 £ | Otevřít tato nastavení |
| 110 000 £ | Srážka z hrubé mzdy (net pay) | 27 432 £ | 68 357 £ | -4 000 £ | Otevřít tato nastavení |
| 110 000 £ | Úleva u zdroje (relief at source) | 29 432 £ | 68 357 £ | -4 000 £ | Otevřít tato nastavení |
| 120 000 £ | Bez příspěvku | 39 432 £ | 76 157 £ | 0 £ | Otevřít tato nastavení |
| 120 000 £ | Vzdání se části mzdy (salary sacrifice) | 33 432 £ | 72 357 £ | -3 800 £ | Otevřít tato nastavení |
| 120 000 £ | Srážka z hrubé mzdy (net pay) | 33 432 £ | 72 157 £ | -4 000 £ | Otevřít tato nastavení |
| 120 000 £ | Úleva u zdroje (relief at source) | 35 432 £ | 72 157 £ | -4 000 £ | Otevřít tato nastavení |
Srovnání s jinými zeměmi
Tabulka ukazuje mezní sazbu se všemi srážkami při mzdě 110 000 £ přepočtené na měnu každé země, vedle zemí, s nimiž se Spojené království nejčastěji srovnává. Britské číslo zahrnuje odebranou nezdanitelnou částku.
| Země | Mezní sazba, všechny srážky | Mzda v místní měně |
|---|---|---|
| Spojené království | 62 % | 110 000 £ |
| Německo | 46,6 % | 129 362 € |
| Polsko | 42,3 % | 566 280 PLN |
| Spojené státy | 42,2 % | 145 208 US$ |
| Kypr | 36,7 % | 129 362 € |
Přepočteno kurzy ke dni 2. října 2026. Každá země používá výchozí profil kalkulačky a svůj nejnovější schválený daňový rok. Životní náklady se nesrovnávají.
Ve Skotsku dopadá ztráta nezdanitelné částky na vyšší sazby
Skotští poplatníci přicházejí o nezdanitelnou částku stejně, příjem v tomto rozpětí se však daní pokročilou sazbou (advanced rate) 45 procent, nikoli 40 procenty. Odebírání 1 libry nezdanitelné částky za každé 2 vydělané libry z toho dělá daň z příjmů 67,5 procenta, s National Insurance 69,5 %. Při mzdě 110 000 liber si skotský poplatník ponechá ročně o 4 050 £ méně než člověk se stejnou mzdou v Anglii. Nad 125 140 librami platí nejvyšší skotská sazba 48 procent.
Penzijní příspěvky snižují upravený čistý příjem
Protože se odebírání řídí upraveným čistým příjmem, příspěvky, které ho snižují, nezdanitelnou částku vracejí. Nejpřímější cestou je salary sacrifice: vzdáte se části smluvní mzdy a zaměstnavatel stejnou částku zaplatí do vašeho penzijního fondu, takže mzda rozhodná pro daň z příjmů i National Insurance klesne. Vzdáte-li se 10 000 liber ze mzdy 110 000 liber, čistá mzda klesne o 3 800 £, zatímco do penzijního fondu půjde 10 000 liber, protože daň z příjmů se sníží o 6 000 £. Pole pro penzijní příspěvek v kalkulačce modeluje tento způsob i oba následující.
Vlastní příspěvky do systému relief at source působí také přes upravený čistý příjem: odečítá se příspěvek navýšený o daňovou úlevu. Poskytovatel připíše do fondu úlevu v základní sazbě a zbytek si nárokujete v daňovém přiznání Self Assessment, nebo přes online službu HMRC (britského daňového úřadu), pokud přiznání nepodáváte. National Insurance nesnižují tyto příspěvky ani příspěvky strhávané z hrubé mzdy v režimu net pay arrangement: 10 000 liber do penzijního fondu stojí při 110 000 librách v obou případech 4 000 £ čisté mzdy, o 200 £ víc než salary sacrifice.
Platí ovšem limity. Daňová úleva se vztahuje na příspěvky do výše 100 procent výdělku a u většiny lidí v rámci ročního limitu (annual allowance) 60 000 liber. Od dubna 2029 zůstane od National Insurance osvobozeno jen prvních 2 000 liber ročně z penzijních příspěvků placených formou salary sacrifice; zdanění daní z příjmů se nemění. Počítají se i dary Gift Aid: každá darovaná libra sníží upravený čistý příjem o 1,25 libry.
Podpora péče o děti končí u 100 000 liber
Některá podpora neubývá postupně, ale končí najednou. Tax-Free Childcare (státní příspěvek na péči o děti) nelze čerpat, pokud vy nebo váš partner očekáváte za daňový rok upravený čistý příjem nad 100 000 liber, a stejná hranice platí pro bezplatné hodiny péče o děti pro pracující rodiče v Anglii. Překročení hranice, byť o malou částku, odebere celý nárok. Snížení upraveného čistého příjmu na 100 000 liber nebo méně ho obnoví, takže penzijní příspěvek může mít pro rodiče větší cenu, než naznačují samotná daňová čísla. Kalkulačka podporu péče o děti nemodeluje.
Prémie a konec daňového roku
Upravený čistý příjem zahrnuje celý daňový rok od 6. dubna do 5. dubna. Prémie, zvýšení mzdy ke konci roku nebo zdanitelné nepeněžní plnění se započítá v roce, kdy je vyplaceno, takže i mzda pod 100 000 liber může v pásmu nakonec skončit. Pokud čekáte, že se k hranici přiblížíte, sečtěte před rozhodnutím o příspěvku očekávaný příjem za celý rok: penzijní příspěvky se počítají do daňového roku, v němž byly zaplaceny.
Než se rozhodnete pro příspěvek
- Sečtěte očekávaný upravený čistý příjem za daňový rok včetně prémií, nepeněžních plnění a dalších zdanitelných příjmů.
- Zadejte příspěvek a jeho způsob do penzijního pole kalkulačky a porovnejte čistou mzdu s ním a bez něj.
- Úlevu ve vyšší sazbě u příspěvků relief at source si nárokujte v přiznání Self Assessment nebo přes online službu HMRC.
- Máte-li malé děti, porovnejte upravený čistý příjem obou rodičů s hranicí 100 000 liber pro podporu péče o děti.
Vaše vlastní čísla
Články pracují s ukázkovými čísly. Zadejte svou mzdu do kalkulačky a uvidíte vlastní výsledek.
Zdroje a rozsah modelu
Co odhad zahrnuje
Kalkulačka odhaduje příjmy ze zaměstnání podle podporovaných pravidel země a zvolených údajů. Nezahrnuje nemodelované dávky, kolektivní smlouvy ani osobní okolnosti. Skutečné povinnosti určují oficiální pravidla.
- Příklady předpokládají žádný příspěvek na penzi. Roční penzijní limit (annual allowance) a jeho snižování se nemodelují.
Oficiální zdroje
- GOV.UK – Income Tax rates and allowances: if you earn more than £100,000
- legislation.gov.uk – Income Tax Act 2007, section 35: income limit for personal allowances
- HMRC – Adjusted net income
- HMRC – Rates and thresholds for employers 2026 to 2027
- HM Treasury – Maintaining the personal allowance and basic rate limit until 5 April 2031
- GOV.UK – Tax on your private pension: pension tax relief
- GOV.UK – Tax on your private pension: annual allowance
- HMRC – Changes to salary sacrifice for pensions from April 2029
- GOV.UK – Tax-Free Childcare: check if you’re eligible
- GOV.UK – Childcare if you’re working: check you’re eligible