Sammenlign Ontario vs. Manitoba
Skatteår 2026
Ontario vs. Manitoba: nettoløn 2026
Ontario og Manitoba med samme bruttoløn: nettoløn efter reglerne for 2026 og skatterne bag forskellen.
Dine oplysninger63.500 CA$ om året
Ontario+1.679 CA$ netto om året+3,39 %
- Ontario
- 49.591 CA$netto om året50,86 %
- Manitoba
- 47.912 CA$netto om året49,14 %
Ontario+1.679 CA$ mere netto om året
49.591 CA$Nettoløn · 78,1 % af bruttoNetto 78,1 %Skatter 14,7 %Sociale bidrag 7,3 %
Manitoba
47.912 CA$Nettoløn · 75,5 % af bruttoNetto 75,5 %Skatter 17,3 %Sociale bidrag 7,3 %
Ontario vs ManitobaArbejdsgiverbidrag Ontario 5.019 CA$ · Manitoba 5.019 CA$
Landesammenligning
Skatter
CA +1.679 CA$ · +18.0%OntarioManitoba mod OntarioManitoba
9.304 CA$14.7% af brutto
Indkomstskat
10.983 CA$17.3% af brutto
Indkomstskat: Ontario 9.304 CA$ (14.7% af brutto), Manitoba 10.983 CA$ (17.3% af brutto). Manitoba 18% højere.9.304 CA$14.7% af brutto
Samlede skatter
10.983 CA$17.3% af brutto
Samlede skatter: Ontario 9.304 CA$ (14.7% af brutto), Manitoba 10.983 CA$ (17.3% af brutto). Manitoba 18% højere.Sociale bidrag (medarbejder)
CA 0 CA$ · 0.0%OntarioManitoba mod OntarioManitoba
3.570 CA$5.6% af brutto
Canadisk pensionsordning (CPP)
3.570 CA$5.6% af brutto
Canadisk pensionsordning (CPP): Ontario 3.570 CA$ (5.6% af brutto), Manitoba 3.570 CA$ (5.6% af brutto).1.035 CA$1.6% af brutto
Arbejdsløshedsforsikring (EI)
1.035 CA$1.6% af brutto
Arbejdsløshedsforsikring (EI): Ontario 1.035 CA$ (1.6% af brutto), Manitoba 1.035 CA$ (1.6% af brutto).4.605 CA$7.3% af brutto
Samlede sociale bidrag
4.605 CA$7.3% af brutto
Samlede sociale bidrag: Ontario 4.605 CA$ (7.3% af brutto), Manitoba 4.605 CA$ (7.3% af brutto).Opsummering
OntarioManitoba mod OntarioManitoba
13.909 CA$21.9% af brutto
Samlede fradrag
15.588 CA$24.5% af brutto
Samlede fradrag: Ontario 13.909 CA$ (21.9% af brutto), Manitoba 15.588 CA$ (24.5% af brutto). Manitoba 12% højere.49.591 CA$78.1% af brutto
Nettoløn
47.912 CA$75.5% af brutto
Nettoløn: Ontario 49.591 CA$ (78.1% af brutto), Manitoba 47.912 CA$ (75.5% af brutto). Manitoba 3% lavere.Ontario og Manitoba: nettoløn ved tre lønniveauer
Ontario: 1.679 CA$ mere i nettoløn om året ved en bruttoløn på 63.500 CA$.
| Anslået referenceløn | Bruttoløn | Ontario | Manitoba | Forskel pr. år |
|---|---|---|---|---|
| 50 % Anslået referenceløn | 31.750 CA$ | 26.791 CA$ | 26.440 CA$ | Ontario +351 CA$ |
| 100 % Anslået referenceløn | 63.500 CA$ | 49.591 CA$ | 47.912 CA$ | Ontario +1.679 CA$ |
| 200 % Anslået referenceløn | 127.000 CA$ | 91.304 CA$ | 87.779 CA$ | Ontario +3.525 CA$ |
Det, der er forskelligt ved en bruttoløn på 63.500 CA$
| Fradrag | Ontario | Manitoba |
|---|---|---|
| Provinsiel indkomstskat | 3.288 CA$ | 4.966 CA$ |
Anslået referenceløn · 63.500 CA$ · Skatteår 2026
Referencelønningerne er 50 %, 100 % og 200 % af dette beløb. Forudsætter en enlig lønmodtager uden børn, der bor og arbejder i den viste region, med beregnerens standardindstillinger.