Vertaa Ontario vs. Manitoba
Verovuosi 2026
Ontario vs. Manitoba: nettopalkka 2026
Ontario ja Manitoba samalla bruttopalkalla: nettopalkka vuoden 2026 säännöillä ja eron taustalla olevat verot.
Tietosi63 500 CAD vuodessa
Ontario+1 679 CAD nettona vuodessa+3,39 %
- Ontario
- 49 591 CADnettona vuodessa50,86 %
- Manitoba
- 47 912 CADnettona vuodessa49,14 %
Ontario+1 679 CAD enemmän nettona vuodessa
49 591 CADNettopalkka · 78,1 % bruttopalkastaNetto 78,1 %Verot 14,7 %Sosiaaliturva 7,3 %
Manitoba
47 912 CADNettopalkka · 75,5 % bruttopalkastaNetto 75,5 %Verot 17,3 %Sosiaaliturva 7,3 %
Ontario vs ManitobaTyönantajan sivukulut Ontario 5 019 CAD · Manitoba 5 019 CAD
Maakohtainen vertailu
Verot
CA +1 679 CAD · +18.0%OntarioManitoba vs OntarioManitoba
9 304 CAD14.7% brutosta
Ansiotulovero
10 983 CAD17.3% brutosta
Ansiotulovero: Ontario 9 304 CAD (14.7% brutosta), Manitoba 10 983 CAD (17.3% brutosta). Manitoba 18% korkeampi.9 304 CAD14.7% brutosta
Verot yhteensä
10 983 CAD17.3% brutosta
Verot yhteensä: Ontario 9 304 CAD (14.7% brutosta), Manitoba 10 983 CAD (17.3% brutosta). Manitoba 18% korkeampi.Sosiaaliturvamaksut (työntekijä)
CA 0 CAD · 0.0%OntarioManitoba vs OntarioManitoba
3 570 CAD5.6% brutosta
Kanadan eläkejärjestelmä (CPP)
3 570 CAD5.6% brutosta
Kanadan eläkejärjestelmä (CPP): Ontario 3 570 CAD (5.6% brutosta), Manitoba 3 570 CAD (5.6% brutosta).1 035 CAD1.6% brutosta
Työttömyysvakuutus (EI)
1 035 CAD1.6% brutosta
Työttömyysvakuutus (EI): Ontario 1 035 CAD (1.6% brutosta), Manitoba 1 035 CAD (1.6% brutosta).4 605 CAD7.3% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä
4 605 CAD7.3% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä: Ontario 4 605 CAD (7.3% brutosta), Manitoba 4 605 CAD (7.3% brutosta).Yhteenveto
OntarioManitoba vs OntarioManitoba
13 909 CAD21.9% brutosta
Vähennykset yhteensä
15 588 CAD24.5% brutosta
Vähennykset yhteensä: Ontario 13 909 CAD (21.9% brutosta), Manitoba 15 588 CAD (24.5% brutosta). Manitoba 12% korkeampi.49 591 CAD78.1% brutosta
Nettopalkka
47 912 CAD75.5% brutosta
Nettopalkka: Ontario 49 591 CAD (78.1% brutosta), Manitoba 47 912 CAD (75.5% brutosta). Manitoba 3% alhaisempi.Ontario ja Manitoba: nettopalkka kolmella palkkatasolla
Ontario: 1 679 CAD enemmän nettopalkkaa vuodessa, kun bruttopalkka on 63 500 CAD.
| Arvioitu vertailupalkka | Bruttopalkka | Ontario | Manitoba | Ero vuodessa |
|---|---|---|---|---|
| 50 % Arvioitu vertailupalkka | 31 750 CAD | 26 791 CAD | 26 440 CAD | Ontario +351 CAD |
| 100 % Arvioitu vertailupalkka | 63 500 CAD | 49 591 CAD | 47 912 CAD | Ontario +1 679 CAD |
| 200 % Arvioitu vertailupalkka | 127 000 CAD | 91 304 CAD | 87 779 CAD | Ontario +3 525 CAD |
Mikä eroaa, kun bruttopalkka on 63 500 CAD
| Vähennykset | Ontario | Manitoba |
|---|---|---|
| Maakunnallinen tulovero | 3 288 CAD | 4 966 CAD |
Arvioitu vertailupalkka · 63 500 CAD · Verovuosi 2026
Viitepalkat ovat 50 %, 100 % ja 200 % tästä summasta. Oletuksena on yksin asuva lapseton palkansaaja, joka asuu ja työskentelee näytetyllä alueella, ja laskurin oletusasetukset.