Tietosuojavalintasi

Valitse, sallitko analytiikan ja kumppanitarjoukset. Voit muuttaa valintaa tai perua sen milloin tahansa evästeasetuksissa.

Siirry pääsisältöön

Vertaa New York vs. Pennsylvania

Verovuosi 2026

New York vs. Pennsylvania: nettopalkka 2026

New York ja Pennsylvania samalla bruttopalkalla: nettopalkka vuoden 2026 säännöillä ja eron taustalla olevat verot.

Tietosi62 608 $ vuodessa
Pennsylvania+1 086 $ nettona vuodessa+2,20 %
New York
48 320 $nettona vuodessa49,44 %
Pennsylvania
49 407 $nettona vuodessa50,56 %
New York
48 320 $Nettopalkka · 77,2 % bruttopalkasta
Netto 77,2 %Verot 12,6 %Sosiaaliturva 10,3 %
Pennsylvania+1 086 $ enemmän nettona vuodessa
49 407 $Nettopalkka · 78,9 % bruttopalkasta
Netto 78,9 %Verot 11,2 %Sosiaaliturva 9,8 %
New York vs Pennsylvania

Maakohtainen vertailu

Verot

US −829 $ · -10.5%
New YorkPennsylvania
7 867 $
Ansiotulovero
7 038 $
Ansiotulovero: New York 7 867 $ (12.6% brutosta), Pennsylvania 7 038 $ (11.2% brutosta). Pennsylvania 11% alhaisempi.
7 867 $
Verot yhteensä
7 038 $
Verot yhteensä: New York 7 867 $ (12.6% brutosta), Pennsylvania 7 038 $ (11.2% brutosta). Pennsylvania 11% alhaisempi.

Sosiaaliturvamaksut (työntekijä)

US −258 $ · -4.0%
New YorkPennsylvania
3 792 $
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI)
3 792 $
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI): New York 3 792 $ (6.1% brutosta), Pennsylvania 3 792 $ (6.1% brutosta).
887 $
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare)
887 $
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare): New York 887 $ (1.4% brutosta), Pennsylvania 887 $ (1.4% brutosta).
1 440 $
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja)
1 440 $
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja): New York 1 440 $ (2.3% brutosta), Pennsylvania 1 440 $ (2.3% brutosta).
302 $
Osavaltion palkkaperusteiset maksut
44 $
Osavaltion palkkaperusteiset maksut: New York 302 $ (0.5% brutosta), Pennsylvania 44 $ (0.1% brutosta). Pennsylvania 85% alhaisempi.
6 421 $
Sosiaaliturvamaksut yhteensä
6 163 $
Sosiaaliturvamaksut yhteensä: New York 6 421 $ (10.3% brutosta), Pennsylvania 6 163 $ (9.8% brutosta). Pennsylvania 4% alhaisempi.
Työnantajan sivukulut
New York 13 315 $ · Pennsylvania 12 989 $

Yhteenveto

New YorkPennsylvania
14 288 $
Vähennykset yhteensä
13 201 $
Vähennykset yhteensä: New York 14 288 $ (22.8% brutosta), Pennsylvania 13 201 $ (21.1% brutosta). Pennsylvania 8% alhaisempi.
48 320 $
Nettopalkka
49 407 $
Nettopalkka: New York 48 320 $ (77.2% brutosta), Pennsylvania 49 407 $ (78.9% brutosta). Pennsylvania 2% korkeampi.

New York ja Pennsylvania: nettopalkka kolmella palkkatasolla

Pennsylvania: 1 087 $ enemmän nettopalkkaa vuodessa, kun bruttopalkka on 62 608 $.

MediaanibruttopalkkaBruttopalkkaNew YorkPennsylvaniaEro vuodessa
50 % mediaanista31 304 $24 993 $25 237 $Pennsylvania +244 $
100 % mediaanista62 608 $48 320 $49 407 $Pennsylvania +1 087 $
200 % mediaanista125 216 $88 978 $91 979 $Pennsylvania +3 001 $

Mikä eroaa, kun bruttopalkka on 62 608 $

VähennyksetNew YorkPennsylvania
Osavaltion tulovero2 706 $1 878 $
Osavaltion palkkaperusteiset maksut302 $44 $

Mediaanibruttopalkka · 62 608 $ · Verovuosi 2026

Viitepalkat ovat 50 %, 100 % ja 200 % tästä summasta. Oletuksena on yksin asuva lapseton palkansaaja, joka asuu ja työskentelee näytetyllä alueella, ja laskurin oletusasetukset.

New York: luvuissa ei ole mukana kaupungin tuloveroa, ellei kaupunkia valita. Pennsylvania: luvuissa ei ole mukana paikallista tuloveroa, ellei kaupunkia valita, vaikka useimpien asukkaiden on maksettava sitä. Taulukossa käytetään näitä oletuksia; tämän sivun vertailutyökalulla voi valita kummallekin puolelle piirikunnan tai kaupungin.