Vertaa New Jersey vs. Pennsylvania
Verovuosi 2026
New Jersey vs. Pennsylvania: nettopalkka 2026
New Jersey ja Pennsylvania samalla bruttopalkalla: nettopalkka vuoden 2026 säännöillä ja eron taustalla olevat verot.
Tietosi62 608 $ vuodessa
Pennsylvania+433 $ nettona vuodessa+0,88 %
- New Jersey
- 48 974 $nettona vuodessa49,78 %
- Pennsylvania
- 49 407 $nettona vuodessa50,22 %
New Jersey
48 974 $Nettopalkka · 78,2 % bruttopalkastaNetto 78,2 %Verot 11,3 %Sosiaaliturva 10,5 %
Pennsylvania+433 $ enemmän nettona vuodessa
49 407 $Nettopalkka · 78,9 % bruttopalkastaNetto 78,9 %Verot 11,2 %Sosiaaliturva 9,8 %
New Jersey vs PennsylvaniaTyönantajan sivukulut New Jersey 14 085 $ · Pennsylvania 12 989 $
Maakohtainen vertailu
Verot
US −23 $ · -0.3%New JerseyPennsylvania vs New JerseyPennsylvania
7 061 $11.3% brutosta
Ansiotulovero
7 038 $11.2% brutosta
Ansiotulovero: New Jersey 7 061 $ (11.3% brutosta), Pennsylvania 7 038 $ (11.2% brutosta). Pennsylvania alhaisempi.7 061 $11.3% brutosta
Verot yhteensä
7 038 $11.2% brutosta
Verot yhteensä: New Jersey 7 061 $ (11.3% brutosta), Pennsylvania 7 038 $ (11.2% brutosta). Pennsylvania alhaisempi.Sosiaaliturvamaksut (työntekijä)
US −410 $ · -6.2%New JerseyPennsylvania vs New JerseyPennsylvania
3 792 $6.1% brutosta
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI)
3 792 $6.1% brutosta
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI): New Jersey 3 792 $ (6.1% brutosta), Pennsylvania 3 792 $ (6.1% brutosta).887 $1.4% brutosta
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare)
887 $1.4% brutosta
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare): New Jersey 887 $ (1.4% brutosta), Pennsylvania 887 $ (1.4% brutosta).1 440 $2.3% brutosta
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja)
1 440 $2.3% brutosta
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja): New Jersey 1 440 $ (2.3% brutosta), Pennsylvania 1 440 $ (2.3% brutosta).453 $0.7% brutosta
Osavaltion palkkaperusteiset maksut
44 $0.1% brutosta
Osavaltion palkkaperusteiset maksut: New Jersey 453 $ (0.7% brutosta), Pennsylvania 44 $ (0.1% brutosta). Pennsylvania 90% alhaisempi.6 573 $10.5% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä
6 163 $9.8% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä: New Jersey 6 573 $ (10.5% brutosta), Pennsylvania 6 163 $ (9.8% brutosta). Pennsylvania 6% alhaisempi.Yhteenveto
New JerseyPennsylvania vs New JerseyPennsylvania
13 634 $21.8% brutosta
Vähennykset yhteensä
13 201 $21.1% brutosta
Vähennykset yhteensä: New Jersey 13 634 $ (21.8% brutosta), Pennsylvania 13 201 $ (21.1% brutosta). Pennsylvania 3% alhaisempi.48 974 $78.2% brutosta
Nettopalkka
49 407 $78.9% brutosta
Nettopalkka: New Jersey 48 974 $ (78.2% brutosta), Pennsylvania 49 407 $ (78.9% brutosta). Pennsylvania 1% korkeampi.New Jersey ja Pennsylvania: nettopalkka kolmella palkkatasolla
Pennsylvania: 433 $ enemmän nettopalkkaa vuodessa, kun bruttopalkka on 62 608 $.
| Mediaanibruttopalkka | Bruttopalkka | New Jersey | Pennsylvania | Ero vuodessa |
|---|---|---|---|---|
| 50 % mediaanista | 31 304 $ | 25 465 $ | 25 237 $ | New Jersey +228 $ |
| 100 % mediaanista | 62 608 $ | 48 974 $ | 49 407 $ | Pennsylvania +433 $ |
| 200 % mediaanista | 125 216 $ | 89 364 $ | 91 979 $ | Pennsylvania +2 615 $ |
Mikä eroaa, kun bruttopalkka on 62 608 $
| Vähennykset | New Jersey | Pennsylvania |
|---|---|---|
| Osavaltion tulovero | 1 901 $ | 1 878 $ |
| Osavaltion palkkaperusteiset maksut | 453 $ | 44 $ |
Mediaanibruttopalkka · 62 608 $ · Verovuosi 2026
Viitepalkat ovat 50 %, 100 % ja 200 % tästä summasta. Oletuksena on yksin asuva lapseton palkansaaja, joka asuu ja työskentelee näytetyllä alueella, ja laskurin oletusasetukset.
Pennsylvania: luvuissa ei ole mukana paikallista tuloveroa, ellei kaupunkia valita, vaikka useimpien asukkaiden on maksettava sitä. Taulukossa käytetään näitä oletuksia; tämän sivun vertailutyökalulla voi valita kummallekin puolelle piirikunnan tai kaupungin.