Vertaa Texas vs. Colorado
Verovuosi 2026
Texas vs. Colorado: nettopalkka 2026
Texas ja Colorado samalla bruttopalkalla: nettopalkka vuoden 2026 säännöillä ja eron taustalla olevat verot.
Tietosi62 608 $ vuodessa
Texas+2 258 $ nettona vuodessa+4,40 %
- Texas
- 51 328 $nettona vuodessa51,12 %
- Colorado
- 49 070 $nettona vuodessa48,88 %
Texas+2 258 $ enemmän nettona vuodessa
51 328 $Nettopalkka · 82,0 % bruttopalkastaNetto 82,0 %Verot 8,2 %Sosiaaliturva 9,8 %
Colorado
49 070 $Nettopalkka · 78,4 % bruttopalkastaNetto 78,4 %Verot 11,4 %Sosiaaliturva 10,2 %
Texas vs ColoradoTyönantajan sivukulut Texas 12 849 $ · Colorado 13 075 $
Maakohtainen vertailu
Verot
US +1 983 $ · +38.4%TexasColorado vs TexasColorado
5 160 $8.2% brutosta
Ansiotulovero
7 143 $11.4% brutosta
Ansiotulovero: Texas 5 160 $ (8.2% brutosta), Colorado 7 143 $ (11.4% brutosta). Colorado 38% korkeampi.5 160 $8.2% brutosta
Verot yhteensä
7 143 $11.4% brutosta
Verot yhteensä: Texas 5 160 $ (8.2% brutosta), Colorado 7 143 $ (11.4% brutosta). Colorado 38% korkeampi.Sosiaaliturvamaksut (työntekijä)
US +275 $ · +4.5%TexasColorado vs TexasColorado
3 792 $6.1% brutosta
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI)
3 792 $6.1% brutosta
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI): Texas 3 792 $ (6.1% brutosta), Colorado 3 792 $ (6.1% brutosta).887 $1.4% brutosta
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare)
887 $1.4% brutosta
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare): Texas 887 $ (1.4% brutosta), Colorado 887 $ (1.4% brutosta).1 440 $2.3% brutosta
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja)
1 440 $2.3% brutosta
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja): Texas 1 440 $ (2.3% brutosta), Colorado 1 440 $ (2.3% brutosta).—
Muu
275 $0.4% brutosta
Muu: Texas ei sovelleta, Colorado 275 $ (0.4% brutosta). Colorado korkeampi.Osavaltion palkkaperusteiset maksut (275 $)
6 119 $9.8% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä
6 395 $10.2% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä: Texas 6 119 $ (9.8% brutosta), Colorado 6 395 $ (10.2% brutosta). Colorado 5% korkeampi.Yhteenveto
TexasColorado vs TexasColorado
11 280 $18.0% brutosta
Vähennykset yhteensä
13 538 $21.6% brutosta
Vähennykset yhteensä: Texas 11 280 $ (18.0% brutosta), Colorado 13 538 $ (21.6% brutosta). Colorado 20% korkeampi.51 328 $82.0% brutosta
Nettopalkka
49 070 $78.4% brutosta
Nettopalkka: Texas 51 328 $ (82.0% brutosta), Colorado 49 070 $ (78.4% brutosta). Colorado 4% alhaisempi.Texas ja Colorado: nettopalkka kolmella palkkatasolla
Texas: 2 258 $ enemmän nettopalkkaa vuodessa, kun bruttopalkka on 62 608 $.
| Mediaanibruttopalkka | Bruttopalkka | Texas | Colorado | Ero vuodessa |
|---|---|---|---|---|
| 50 % mediaanista | 31 304 $ | 26 176 $ | 25 432 $ | Texas +744 $ |
| 100 % mediaanista | 62 608 $ | 51 328 $ | 49 070 $ | Texas +2 258 $ |
| 200 % mediaanista | 125 216 $ | 95 867 $ | 90 578 $ | Texas +5 289 $ |
Mikä eroaa, kun bruttopalkka on 62 608 $
| Vähennykset | Texas | Colorado |
|---|---|---|
| Osavaltion tulovero | 0 $ | 1 983 $ |
| Osavaltion palkkaperusteiset maksut | 0 $ | 275 $ |
Mediaanibruttopalkka · 62 608 $ · Verovuosi 2026
Viitepalkat ovat 50 %, 100 % ja 200 % tästä summasta. Oletuksena on yksin asuva lapseton palkansaaja, joka asuu ja työskentelee näytetyllä alueella, ja laskurin oletusasetukset.
Colorado: luvuista puuttuvat paikalliset tuloverot, joita osa asukkaista maksaa.