Vertaa Kalifornia vs. Colorado
Verovuosi 2026
Kalifornia vs. Colorado: nettopalkka 2026
Kalifornia ja Colorado samalla bruttopalkalla: nettopalkka vuoden 2026 säännöillä ja eron taustalla olevat verot.
Tietosi62 608 $ vuodessa
Colorado+246 $ nettona vuodessa+0,50 %
- Kalifornia
- 48 824 $nettona vuodessa49,87 %
- Colorado
- 49 070 $nettona vuodessa50,13 %
Kalifornia
48 824 $Nettopalkka · 78,0 % bruttopalkastaNetto 78,0 %Verot 11,0 %Sosiaaliturva 11,0 %
Colorado+246 $ enemmän nettona vuodessa
49 070 $Nettopalkka · 78,4 % bruttopalkastaNetto 78,4 %Verot 11,4 %Sosiaaliturva 10,2 %
Kalifornia vs ColoradoTyönantajan sivukulut Kalifornia 12 851 $ · Colorado 13 075 $
Maakohtainen vertailu
Verot
US +273 $ · +4.0%KaliforniaColorado vs KaliforniaColorado
6 870 $11.0% brutosta
Ansiotulovero
7 143 $11.4% brutosta
Ansiotulovero: Kalifornia 6 870 $ (11.0% brutosta), Colorado 7 143 $ (11.4% brutosta). Colorado 4% korkeampi.6 870 $11.0% brutosta
Verot yhteensä
7 143 $11.4% brutosta
Verot yhteensä: Kalifornia 6 870 $ (11.0% brutosta), Colorado 7 143 $ (11.4% brutosta). Colorado 4% korkeampi.Sosiaaliturvamaksut (työntekijä)
US −520 $ · -7.5%KaliforniaColorado vs KaliforniaColorado
3 792 $6.1% brutosta
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI)
3 792 $6.1% brutosta
Sosiaaliturvamaksu (Social Security / OASDI): Kalifornia 3 792 $ (6.1% brutosta), Colorado 3 792 $ (6.1% brutosta).887 $1.4% brutosta
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare)
887 $1.4% brutosta
Sairausvakuutusmaksu Medicare (Medicare): Kalifornia 887 $ (1.4% brutosta), Colorado 887 $ (1.4% brutosta).1 440 $2.3% brutosta
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja)
1 440 $2.3% brutosta
Työnantajan terveyssuunnitelma (työntekijän osuus ennen veroja): Kalifornia 1 440 $ (2.3% brutosta), Colorado 1 440 $ (2.3% brutosta).795 $1.3% brutosta
Osavaltion palkkaperusteiset maksut
275 $0.4% brutosta
Osavaltion palkkaperusteiset maksut: Kalifornia 795 $ (1.3% brutosta), Colorado 275 $ (0.4% brutosta). Colorado 65% alhaisempi.6 915 $11.0% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä
6 395 $10.2% brutosta
Sosiaaliturvamaksut yhteensä: Kalifornia 6 915 $ (11.0% brutosta), Colorado 6 395 $ (10.2% brutosta). Colorado 8% alhaisempi.Yhteenveto
KaliforniaColorado vs KaliforniaColorado
13 784 $22.0% brutosta
Vähennykset yhteensä
13 538 $21.6% brutosta
Vähennykset yhteensä: Kalifornia 13 784 $ (22.0% brutosta), Colorado 13 538 $ (21.6% brutosta). Colorado 2% alhaisempi.48 824 $78.0% brutosta
Nettopalkka
49 070 $78.4% brutosta
Nettopalkka: Kalifornia 48 824 $ (78.0% brutosta), Colorado 49 070 $ (78.4% brutosta). Colorado 1% korkeampi.Kalifornia ja Colorado: nettopalkka kolmella palkkatasolla
Colorado: 246 $ enemmän nettopalkkaa vuodessa, kun bruttopalkka on 62 608 $.
| Mediaanibruttopalkka | Bruttopalkka | Kalifornia | Colorado | Ero vuodessa |
|---|---|---|---|---|
| 50 % mediaanista | 31 304 $ | 25 568 $ | 25 432 $ | Kalifornia +136 $ |
| 100 % mediaanista | 62 608 $ | 48 824 $ | 49 070 $ | Colorado +246 $ |
| 200 % mediaanista | 125 216 $ | 86 992 $ | 90 578 $ | Colorado +3 586 $ |
Mikä eroaa, kun bruttopalkka on 62 608 $
| Vähennykset | Kalifornia | Colorado |
|---|---|---|
| Osavaltion tulovero | 1 710 $ | 1 983 $ |
| Osavaltion palkkaperusteiset maksut | 795 $ | 275 $ |
Mediaanibruttopalkka · 62 608 $ · Verovuosi 2026
Viitepalkat ovat 50 %, 100 % ja 200 % tästä summasta. Oletuksena on yksin asuva lapseton palkansaaja, joka asuu ja työskentelee näytetyllä alueella, ja laskurin oletusasetukset.
Colorado: luvuista puuttuvat paikalliset tuloverot, joita osa asukkaista maksaa.