Pilihan privasi anda

Pilih sama ada membenarkan analitik dan pengiklanan (Google AdSense dan tawaran rakan kongsi). Anda boleh mengubah atau menarik balik pilihan pada bila-bila masa dalam tetapan kuki.

Langkau ke kandungan utama

Bandingkan Switzerland lawan Perancis

Switzerland lawan Perancis: perbandingan gaji bersih 2026

Gaji kasar sama, gaji bersih berbeza: Switzerland dan Perancis dibandingkan pada tiga gaji rujukan, peraturan 2026.

Butiran andaCHF 98,000 setahun€105,551 setahun
Switzerland+CHF 9,229(+€9,941) bersih setahun+12.88%
Switzerland
CHF 71,632bersih setahun53.44%
Perancis
CHF 62,403bersih setahun46.56%
Switzerland+CHF 9,229 lebih bersih setahun
CHF 71,632Gaji bersih · 73.1% daripada kasar
Bersih 73.1%Cukai 11.9%Keselamatan sosial 15.1%
Perancis
CHF 62,403Gaji bersih · 63.7% daripada kasar
Bersih 63.7%Cukai 15.7%Keselamatan sosial 20.6%
Switzerland vs Perancis

Perbandingan Negara

Semua jumlah ditunjukkan dalam CHF (ditukar daripada EUR pada kadar 1 EUR = 0.92846 CHF).

Cukai

FR +CHF 3,811 · +32.8%
SwitzerlandPerancis
CHF 11,616
Cukai Pendapatan
CHF 15,427
Cukai Pendapatan: Switzerland CHF 11,616 (11.9% daripada gaji kasar), Perancis CHF 15,427 (15.7% daripada gaji kasar). Perancis 33% lebih tinggi.
CHF 11,616
Jumlah Cukai
CHF 15,427
Jumlah Cukai: Switzerland CHF 11,616 (11.9% daripada gaji kasar), Perancis CHF 15,427 (15.7% daripada gaji kasar). Perancis 33% lebih tinggi.

Jaminan Sosial (Pekerja)

FR +CHF 5,418 · +36.7%
SwitzerlandPerancis
CHF 5,194
AHV/IV/EO (tonggak pertama) / Pencen
CHF 10,586
AHV/IV/EO (tonggak pertama) / Pencen: Switzerland CHF 5,194 (5.3% daripada gaji kasar), Perancis CHF 10,586 (10.8% daripada gaji kasar). Perancis 104% lebih tinggi.
CHF 5,584
Kadar Tambahan Insurans Kesihatan (Zusatzbeitrag)
CHF 223
Kadar Tambahan Insurans Kesihatan (Zusatzbeitrag): Switzerland CHF 5,584 (5.7% daripada gaji kasar), Perancis CHF 223 (0.2% daripada gaji kasar). Perancis 96% lebih rendah.
CHF 3,974
Lain-lain
CHF 9,361
Lain-lain: Switzerland CHF 3,974 (4.1% daripada gaji kasar), Perancis CHF 9,361 (9.6% daripada gaji kasar). Perancis 136% lebih tinggi.
ALV (insurans pengangguran) / Kehilangan pekerjaan (CHF 1,078)
BVG Pencen Pekerjaan (CHF 2,504)
NBU (kemalangan bukan pekerjaan) / Insurans Kemalangan (CHF 392)
FAK Tabung Elaun Keluarga / Caruman lain (CHF 9,361)
CHF 14,752
Jumlah Caruman Jaminan Sosial
CHF 20,170
Jumlah Caruman Jaminan Sosial: Switzerland CHF 14,752 (15.1% daripada gaji kasar), Perancis CHF 20,170 (20.6% daripada gaji kasar). Perancis 37% lebih tinggi.
Caruman Majikan Switzerland CHF 10,408 · Perancis CHF 42,419

Ringkasan

SwitzerlandPerancis
CHF 26,368
Jumlah Potongan
CHF 35,597
Jumlah Potongan: Switzerland CHF 26,368 (26.9% daripada gaji kasar), Perancis CHF 35,597 (36.3% daripada gaji kasar). Perancis 35% lebih tinggi.
CHF 71,632
Gaji Bersih
CHF 62,403
Gaji Bersih: Switzerland CHF 71,632 (73.1% daripada gaji kasar), Perancis CHF 62,403 (63.7% daripada gaji kasar). Perancis 13% lebih rendah.

Switzerland lawan Perancis

Switzerland: gaji bersih lebih tinggi, 73.1% berbanding 63.6% daripada gaji kasar.
  1. 50% Anggaran gaji rujukan

    Switzerland
    Gaji Kasar
    CHF 49,000
    Gaji bersih
    CHF 36,15073.8%
    Beban cukai
    26.2%
    Perancis
    Gaji Kasar
    €53,186
    Gaji bersih
    €36,95269.5%
    Beban cukai
    30.5%
  2. 100% Anggaran gaji rujukan

    Switzerland
    Gaji Kasar
    CHF 98,000
    Gaji bersih
    CHF 71,63273.1%
    Beban cukai
    26.9%
    Perancis
    Gaji Kasar
    €106,371
    Gaji bersih
    €67,68563.6%
    Beban cukai
    36.4%
  3. 200% Anggaran gaji rujukan

    Switzerland
    Gaji Kasar
    CHF 196,000
    Gaji bersih
    CHF 133,78768.3%
    Beban cukai
    31.7%
    Perancis
    Gaji Kasar
    €212,743
    Gaji bersih
    €119,74156.3%
    Beban cukai
    43.7%

Switzerland: Gaji rujukan bersamaan dengan 50%, 100% dan 200% anggaran gaji kasar, kerana belum ada median atau purata yang diterbitkan yang sepadan dengan model. Gaji ini ditukar pada kadar pertukaran semasa. Andaian ialah pekerja bujang tanpa anak mengikut peraturan biasa.