Bandingkan Switzerland lawan Perancis
Switzerland lawan Perancis: perbandingan gaji bersih 2026
Gaji kasar sama, gaji bersih berbeza: Switzerland dan Perancis dibandingkan pada tiga gaji rujukan, peraturan 2026.
Butiran andaCHF 98,000 setahun€105,551 setahun
Switzerland+CHF 9,229(+€9,941) bersih setahun+12.88%
- Switzerland
- CHF 71,632bersih setahun53.44%
- Perancis
- CHF 62,403bersih setahun46.56%
Switzerland+CHF 9,229 lebih bersih setahun
CHF 71,632Gaji bersih · 73.1% daripada kasarBersih 73.1%Cukai 11.9%Keselamatan sosial 15.1%
Perancis
CHF 62,403Gaji bersih · 63.7% daripada kasarBersih 63.7%Cukai 15.7%Keselamatan sosial 20.6%
Switzerland vs PerancisCaruman Majikan Switzerland CHF 10,408 · Perancis CHF 42,419
Perbandingan Negara
Semua jumlah ditunjukkan dalam CHF (ditukar daripada EUR pada kadar 1 EUR = 0.92846 CHF).
Cukai
FR +CHF 3,811 · +32.8%SwitzerlandPerancis vs SwitzerlandPerancis
CHF 11,61611.9% daripada gaji kasar
Cukai Pendapatan
CHF 15,42715.7% daripada gaji kasar
Cukai Pendapatan: Switzerland CHF 11,616 (11.9% daripada gaji kasar), Perancis CHF 15,427 (15.7% daripada gaji kasar). Perancis 33% lebih tinggi.CHF 11,61611.9% daripada gaji kasar
Jumlah Cukai
CHF 15,42715.7% daripada gaji kasar
Jumlah Cukai: Switzerland CHF 11,616 (11.9% daripada gaji kasar), Perancis CHF 15,427 (15.7% daripada gaji kasar). Perancis 33% lebih tinggi.Jaminan Sosial (Pekerja)
FR +CHF 5,418 · +36.7%SwitzerlandPerancis vs SwitzerlandPerancis
CHF 5,1945.3% daripada gaji kasar
AHV/IV/EO (tonggak pertama) / Pencen
CHF 10,58610.8% daripada gaji kasar
AHV/IV/EO (tonggak pertama) / Pencen: Switzerland CHF 5,194 (5.3% daripada gaji kasar), Perancis CHF 10,586 (10.8% daripada gaji kasar). Perancis 104% lebih tinggi.CHF 5,5845.7% daripada gaji kasar
Kadar Tambahan Insurans Kesihatan (Zusatzbeitrag)
CHF 2230.2% daripada gaji kasar
Kadar Tambahan Insurans Kesihatan (Zusatzbeitrag): Switzerland CHF 5,584 (5.7% daripada gaji kasar), Perancis CHF 223 (0.2% daripada gaji kasar). Perancis 96% lebih rendah.CHF 3,9744.1% daripada gaji kasar
Lain-lain
CHF 9,3619.6% daripada gaji kasar
Lain-lain: Switzerland CHF 3,974 (4.1% daripada gaji kasar), Perancis CHF 9,361 (9.6% daripada gaji kasar). Perancis 136% lebih tinggi.ALV (insurans pengangguran) / Kehilangan pekerjaan (CHF 1,078)
BVG Pencen Pekerjaan (CHF 2,504)
NBU (kemalangan bukan pekerjaan) / Insurans Kemalangan (CHF 392)
FAK Tabung Elaun Keluarga / Caruman lain (CHF 9,361)
CHF 14,75215.1% daripada gaji kasar
Jumlah Caruman Jaminan Sosial
CHF 20,17020.6% daripada gaji kasar
Jumlah Caruman Jaminan Sosial: Switzerland CHF 14,752 (15.1% daripada gaji kasar), Perancis CHF 20,170 (20.6% daripada gaji kasar). Perancis 37% lebih tinggi.Ringkasan
SwitzerlandPerancis vs SwitzerlandPerancis
CHF 26,36826.9% daripada gaji kasar
Jumlah Potongan
CHF 35,59736.3% daripada gaji kasar
Jumlah Potongan: Switzerland CHF 26,368 (26.9% daripada gaji kasar), Perancis CHF 35,597 (36.3% daripada gaji kasar). Perancis 35% lebih tinggi.CHF 71,63273.1% daripada gaji kasar
Gaji Bersih
CHF 62,40363.7% daripada gaji kasar
Gaji Bersih: Switzerland CHF 71,632 (73.1% daripada gaji kasar), Perancis CHF 62,403 (63.7% daripada gaji kasar). Perancis 13% lebih rendah.Switzerland lawan Perancis
Switzerland: gaji bersih lebih tinggi, 73.1% berbanding 63.6% daripada gaji kasar.
| Anggaran gaji rujukan | Switzerland CHF | Perancis EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gaji Kasar | Gaji bersih | Beban cukai | Gaji Kasar | Gaji bersih | Beban cukai | |
| 50% Anggaran gaji rujukan | CHF | CHF | 26.2% | €53,186 | €36,95269.5% | 30.5% |
| 100% Anggaran gaji rujukan | CHF | CHF | 26.9% | €106,371 | €67,68563.6% | 36.4% |
| 200% Anggaran gaji rujukan | CHF | CHF | 31.7% | €212,743 | €119,74156.3% | 43.7% |
50% Anggaran gaji rujukan
Switzerland- Gaji Kasar
- CHF
49,000 - Gaji bersih
- CHF
36,15073.8% - Beban cukai
- 26.2%
Perancis- Gaji Kasar
- €53,186
- Gaji bersih
- €36,95269.5%
- Beban cukai
- 30.5%
100% Anggaran gaji rujukan
Switzerland- Gaji Kasar
- CHF
98,000 - Gaji bersih
- CHF
71,63273.1% - Beban cukai
- 26.9%
Perancis- Gaji Kasar
- €106,371
- Gaji bersih
- €67,68563.6%
- Beban cukai
- 36.4%
200% Anggaran gaji rujukan
Switzerland- Gaji Kasar
- CHF
196,000 - Gaji bersih
- CHF
133,78768.3% - Beban cukai
- 31.7%
Perancis- Gaji Kasar
- €212,743
- Gaji bersih
- €119,74156.3%
- Beban cukai
- 43.7%
Switzerland: Gaji rujukan bersamaan dengan 50%, 100% dan 200% anggaran gaji kasar, kerana belum ada median atau purata yang diterbitkan yang sepadan dengan model. Gaji ini ditukar pada kadar pertukaran semasa. Andaian ialah pekerja bujang tanpa anak mengikut peraturan biasa.