Taxe · Regatul Unit · 2026/27
Capcana fiscală de 60%: venituri de 100.000–125.140 £
Acest articol a fost creat cu sprijinul inteligenței artificiale.
La un venit între 100.000 și 125.140 £, Regatul Unit retrage deducerea personală neimpozabilă (personal allowance) cu 1 £ pentru fiecare 2 £ câștigate. Astfel, cota superioară de 40 la sută devine efectiv 60 la sută, sau 62 la sută cu tot cu National Insurance. Contribuțiile la pensie sunt principala cale de a coborî din nou această cifră.
Cum dispare deducerea personală
Majoritatea contribuabililor britanici nu plătesc impozit pe primele 12.570 £ de venit. Secțiunea 35 din Income Tax Act 2007 retrage această deducere odată ce venitul net ajustat depășește 100.000 £: ea scade cu 1 £ pentru fiecare 2 £ peste acest prag, așa că la 125.140 £ nu mai rămâne nimic. Limita de 100.000 £ este o sumă fixă în lege, iar guvernul a anunțat că deducerea personală rămâne la 12.570 £ până la 5 aprilie 2031, așa că majorările salariale obișnuite împing în continuare tot mai mulți oameni în această tranșă.
Venitul net ajustat (adjusted net income) este venitul impozabil înaintea deducerilor, minus anumite facilități: contribuțiile la pensie plătite fără scutire de impozit, valoarea brută a contribuțiilor la pensie de tip relief-at-source și a donațiilor prin Gift Aid, precum și pierderile din activități comerciale. Pentru un angajat fără aceste facilități, el înseamnă salariul brut plus orice alt venit impozabil, de pildă dobânzi la economii, profit din chirii sau beneficii în natură impozabile.
De ce fiecare liră în plus costă 60 de pence impozit
Să luăm pe cineva din Anglia care câștigă 110.000 £ și primește o majorare de 1.000 £. Cele 1.000 £ în plus sunt impozitate cu cota superioară de 40 la sută, adică 400 £. Majorarea elimină însă și 500 £ din deducerea personală, așa că 500 £ care până atunci erau neimpozabile sunt acum impozitate tot cu 40 la sută: încă 200 £. Impozitul pe venit ia 600 £ din cele 1.000 £, contribuția National Insurance a angajatului mai ia 2 la sută și rămân 380 £.
Tranșa se încheie la 125.140 £, pentru că acolo deducerea ajunge la zero. Peste acest nivel se aplică cota suplimentară de 45 la sută, iar rata marginală scade la 47 % cu tot cu National Insurance. Pe întreaga tranșă, trecerea de la 100.000 la 125.140 £ adaugă 25.140 £ la salariul brut, dar doar 9.553 £ la salariul net.
Salariul net în jurul tranșei de retragere, 2026/27
Tabelul arată salariul net anual și rata marginală pentru următoarele 100 £ de salariu, de o parte și de alta a tranșei, după cotele pentru Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord și după cotele scoțiene. În Anglia, salariul net este de 68.557 £ la 100.000 £, de 72.357 £ la 110.000 £ și de 78.111 £ la 125.140 £. Al doilea tabel pune 10.000 £ pe an într-o pensie prin fiecare metodă, la 110.000 £ și la 120.000 £.
Ipotezele exemplului
Estimare anuală a modelului
Exemplu de salariu pentru un rezident fiscal. Eligibilitatea și datele efective de plată pot diferi.
Salariul este singurul venit. Împrumuturile pentru studii, beneficiile în natură și Gift Aid nu sunt incluse, iar primul tabel presupune că nu există contribuții la pensie.
Varianta relief at source include scutirea la cota superioară solicitată după încheierea anului fiscal; cei 20 la sută adăugați de administratorul planului intră în pensie, nu în salariul net.
Rata marginală cuprinde impozitul pe venit și contribuția National Insurance a angajatului pentru următoarele 100 £ de salariu.
- Anul modelului
- 2026/27
- Monedă
- GBP
- Regiune
- Anglia / Scoția
- Vârstă
- 35
- Copii
- 0
| Salariu brut anual | Scenariu | Impozite | Contribuțiile angajatului | Salariu net anual | Rata marginală, toate reținerile | Calculator |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 95.000 GBP | Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord | 25.432 GBP | 3.911 GBP | 65.657 GBP | 42 % | Deschideți aceste setări |
| 95.000 GBP | Scoția | 28.482 GBP | 3.911 GBP | 62.607 GBP | 47 % | Deschideți aceste setări |
| 100.000 GBP | Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord | 27.432 GBP | 4.011 GBP | 68.557 GBP | 62 % | Deschideți aceste setări |
| 100.000 GBP | Scoția | 30.732 GBP | 4.011 GBP | 65.257 GBP | 69,5 % | Deschideți aceste setări |
| 110.000 GBP | Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord | 33.432 GBP | 4.211 GBP | 72.357 GBP | 62 % | Deschideți aceste setări |
| 110.000 GBP | Scoția | 37.482 GBP | 4.211 GBP | 68.307 GBP | 69,5 % | Deschideți aceste setări |
| 120.000 GBP | Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord | 39.432 GBP | 4.411 GBP | 76.157 GBP | 62 % | Deschideți aceste setări |
| 120.000 GBP | Scoția | 44.232 GBP | 4.411 GBP | 71.357 GBP | 69,5 % | Deschideți aceste setări |
| 125.140 GBP | Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord | 42.516 GBP | 4.513 GBP | 78.111 GBP | 47 % | Deschideți aceste setări |
| 125.140 GBP | Scoția | 47.702 GBP | 4.513 GBP | 72.925 GBP | 50 % | Deschideți aceste setări |
| 130.000 GBP | Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord | 44.703 GBP | 4.611 GBP | 80.686 GBP | 47 % | Deschideți aceste setări |
| 130.000 GBP | Scoția | 50.034 GBP | 4.611 GBP | 75.355 GBP | 50 % | Deschideți aceste setări |
| Salariu brut anual | Scenariu | Impozite | Salariu net anual | Diferență netă | Calculator |
|---|---|---|---|---|---|
| 110.000 GBP | Fără contribuție | 33.432 GBP | 72.357 GBP | 0 GBP | Deschideți aceste setări |
| 110.000 GBP | Salary sacrifice | 27.432 GBP | 68.557 GBP | -3.800 GBP | Deschideți aceste setări |
| 110.000 GBP | Net pay arrangement | 27.432 GBP | 68.357 GBP | -4.000 GBP | Deschideți aceste setări |
| 110.000 GBP | Relief at source | 29.432 GBP | 68.357 GBP | -4.000 GBP | Deschideți aceste setări |
| 120.000 GBP | Fără contribuție | 39.432 GBP | 76.157 GBP | 0 GBP | Deschideți aceste setări |
| 120.000 GBP | Salary sacrifice | 33.432 GBP | 72.357 GBP | -3.800 GBP | Deschideți aceste setări |
| 120.000 GBP | Net pay arrangement | 33.432 GBP | 72.157 GBP | -4.000 GBP | Deschideți aceste setări |
| 120.000 GBP | Relief at source | 35.432 GBP | 72.157 GBP | -4.000 GBP | Deschideți aceste setări |
Comparație cu alte țări
Tabelul arată rata marginală, cu toate reținerile, pentru un salariu de 110.000 GBP convertit în moneda fiecărei țări, alături de țările cu care Regatul Unit este comparat cel mai des. Cifra pentru Regatul Unit include retragerea deducerii personale.
| Țara | Rata marginală, toate reținerile | Salariu în moneda locală |
|---|---|---|
| Regatul Unit | 62 % | 110.000 GBP |
| Germania | 46,6 % | 129.362 EUR |
| Polonia | 42,3 % | 566.280 PLN |
| Statele Unite | 42,2 % | 145.208 USD |
| Cipru | 36,7 % | 129.362 EUR |
Convertit la cursurile de schimb din 2 octombrie 2026. Fiecare țară folosește profilul implicit al calculatorului și cel mai recent an fiscal adoptat. Costul vieții nu este comparat.
În Scoția, retragerea lovește cote mai mari
Contribuabilii scoțieni pierd deducerea personală în același fel, dar venitul din acest interval este impozitat cu cota avansată (advanced rate) de 45 la sută, nu cu 40 la sută. Retragerea a 1 £ din deducere pentru fiecare 2 £ câștigate o transformă în 67,5 la sută impozit pe venit, sau 69,5 % cu tot cu National Insurance. La 110.000 £, un contribuabil scoțian păstrează pe an cu 4.050 £ mai puțin decât cineva cu același salariu în Anglia. Peste 125.140 £ se aplică cota maximă scoțiană, de 48 la sută.
Contribuțiile la pensie reduc venitul net ajustat
Pentru că retragerea se raportează la venitul net ajustat, contribuțiile care îl micșorează readuc deducerea. Salary sacrifice este calea cea mai directă: renunțați la o parte din salariul prevăzut în contract, iar angajatorul plătește aceeași sumă în pensia dumneavoastră, așa că scade salariul pe care se calculează impozitul pe venit și National Insurance. Renunțarea la 10.000 £ dintr-un salariu de 110.000 £ reduce salariul net cu 3.800 £, deși în pensie intră 10.000 £, pentru că impozitul pe venit scade cu 6.000 £. Câmpul pentru contribuția la pensie din calculator modelează această metodă și cele două descrise mai jos.
Contribuțiile personale la un plan relief-at-source acționează tot prin venitul net ajustat: din acesta se scade contribuția brută. Administratorul planului adaugă în fond scutirea la cota de bază, iar restul îl solicitați prin Self Assessment, declarația anuală de venit, sau prin serviciul online al HMRC, administrația fiscală britanică, dacă nu depuneți declarație. Nici aceste contribuții, nici cele reținute din salariul brut printr-un net pay arrangement nu reduc National Insurance: la 110.000 £, 10.000 £ puși în pensie costă 4.000 £ din salariul net în ambele cazuri, cu 200 £ mai mult decât prin salary sacrifice.
Există și limite. Scutirea de impozit acoperă contribuții de până la 100 la sută din câștiguri și, pentru majoritatea oamenilor, în limita plafonului anual (annual allowance) de 60.000 £. Din aprilie 2029, doar primele 2.000 £ pe an din contribuțiile la pensie făcute prin salary sacrifice vor rămâne scutite de National Insurance; tratamentul la impozitul pe venit nu se schimbă. Contează și donațiile prin Gift Aid: fiecare liră donată reduce venitul net ajustat cu 1,25 £.
Sprijinul pentru îngrijirea copiilor se oprește la 100.000 £
Unele forme de sprijin nu se reduc treptat, ci dispar dintr-odată. Tax-Free Childcare nu este disponibil dacă dumneavoastră sau partenerul dumneavoastră estimați pentru anul fiscal un venit net ajustat de peste 100.000 £, iar aceeași limită se aplică orelor gratuite de îngrijire a copiilor pentru părinții care lucrează în Anglia. Depășirea limitei, chiar și cu o sumă mică, anulează întregul drept. Readucerea venitului net ajustat la 100.000 £ sau mai puțin îl restabilește, așa că pentru un părinte o contribuție la pensie poate valora mai mult decât arată cifrele fiscale. Calculatorul nu modelează sprijinul pentru îngrijirea copiilor.
Bonusurile și sfârșitul anului fiscal
Venitul net ajustat acoperă întregul an fiscal, de la 6 aprilie la 5 aprilie. Un bonus, o majorare acordată spre finalul anului sau un beneficiu în natură impozabil contează în anul în care este plătit, așa că și un salariu sub 100.000 £ poate ajunge în tranșă. Dacă vă așteptați să fiți aproape de limită, adunați totalul estimat pe an înainte să decideți asupra unei contribuții: contribuțiile la pensie contează în anul fiscal în care sunt plătite.
Înainte să decideți asupra unei contribuții
- Adunați venitul net ajustat estimat pentru anul fiscal, inclusiv bonusurile, beneficiile în natură și alte venituri impozabile.
- Introduceți contribuția și metoda ei în câmpul pentru pensie din calculator și comparați salariul net cu și fără ea.
- Solicitați scutirea la cota superioară pentru contribuțiile relief-at-source prin Self Assessment sau prin serviciul online al HMRC.
- Dacă aveți copii mici, verificați venitul net ajustat al ambilor părinți față de limita de 100.000 £ pentru îngrijirea copiilor.
Vedeți propriile cifre
Articolele folosesc cifre de exemplu. Introduceți salariul dumneavoastră în calculator pentru a vedea propriul rezultat.
Surse și acoperirea modelului
Ce include estimarea
Calculatorul estimează veniturile din salarii folosind regulile naționale incluse în model și datele selectate. Prestațiile, contractele colective și situațiile personale neincluse în model sunt excluse. Obligațiile efective sunt stabilite de normele oficiale.
- Exemplele presupun că nu există contribuție la pensie. Plafonul anual de pensie (annual allowance) și reducerea lui nu sunt modelate.
Surse oficiale
- GOV.UK – Income Tax rates and allowances: if you earn more than £100,000
- legislation.gov.uk – Income Tax Act 2007, section 35: income limit for personal allowances
- HMRC – Adjusted net income
- HMRC – Rates and thresholds for employers 2026 to 2027
- HM Treasury – Maintaining the personal allowance and basic rate limit until 5 April 2031
- GOV.UK – Tax on your private pension: pension tax relief
- GOV.UK – Tax on your private pension: annual allowance
- HMRC – Changes to salary sacrifice for pensions from April 2029
- GOV.UK – Tax-Free Childcare: check if you’re eligible
- GOV.UK – Childcare if you’re working: check you’re eligible