Deeltydse salarissakrekenaar Colombië 2026
Hoeveel netto salaris u behou as u deeltyds werk, ná belasting en bydraes, en wat ’n uur van u werk werd is
U werkstyd
| Jaarliks | Voltyds | Deeltyds 80% | Verskil |
|---|---|---|---|
| Bruto salaris | COP 25 898 088 | ||
| Diensbonus, vervoertoelae waar van toepassing, en skeidingsrente | COP 5 685 281 | ||
| Pensioen en solidariteitsfonds (Pensión y Fondo de Solidaridad Pensional) | −COP 1 035 924 | ||
| Gesondheid (Salud) | −COP 1 035 924 | ||
| Netto inkomste | COP 29 511 521 |
Albei salarisse is volgens die reëls van 2026 met u besonderhede bereken. Die deeltydse salaris is 80% van u voltydse salaris. Die uurbedrae neem aan 32 van 40 ure per week, betaal vir 52 weke per jaar.
Netto salaris per uur volgens werktyd
Voltyds: – per uur
Netto salaris per ure gewerk by elke deel van voltyds, vir u salaris en besonderhede, met voltyds op 40 ure per week. Kies ’n staaf om daardie deel te probeer.
80% deeltyds: ’n voorbeeld (Colombië)
Met ’n voltydse bruto salaris van COP 25 898 088 per jaar hou u volgens die reëls van 2026 COP 2 459 294 netto per maand oor. By 80% van die ure daal die bruto salaris na COP 20 718 470 per jaar en die netto salaris na COP 2 019 954 per maand, COP 439 339 minder. U behou 82,1% van u voltydse netto salaris vir 80% van die ure, dus verander u netto salaris per ure gewerk met +2,7%.
Netto salaris by verskillende deeltydse persentasies
| Werkstyd | Bruto per maand | Netto per maand | Deel van voltydse netto salaris | Netto per uur teenoor voltyds |
|---|---|---|---|---|
| 50% | COP 1 079 087 | COP 1 312 073 | 53,4% | +6,7% |
| 60% | COP 1 294 904 | COP 1 548 034 | 62,9% | +4,9% |
| 70% | COP 1 510 722 | COP 1 783 994 | 72,5% | +3,6% |
| 75% | COP 1 618 631 | COP 1 901 974 | 77,3% | +3,1% |
| 80% | COP 1 726 539 | COP 2 019 954 | 82,1% | +2,7% |
| 90% | COP 1 942 357 | COP 2 240 599 | 91,1% | +1,2% |
| 100% | COP 2 158 174 | COP 2 459 294 | 100% | 0,0% |
Deeltydse werk: hoe verander netto salaris? (Colombië)
Hoekom die netto salaris gewoonlik minder daal as die bruto salaris
Inkomstebelasting styg met inkomste. Die deel van die salaris wat u prysgee as u minder ure werk, is dus teen u hoogste koers belas. Die belasting daal daarom vinniger as die bruto salaris en die netto salaris stadiger. Hoeveel presies, hang af van waar u salaris in die belastingskale val: by ’n vaste belastingkoers sonder ’n vrystelling daal die netto salaris in dieselfde verhouding as die ure. Bokant ’n bydraegrens kan dit andersom wees, omdat bydraes wat voltyds begrens was, deeltyds op die hele salaris van toepassing is.
Klein salarisse het hul eie drempels
By lae salarisse verander baie lande die reëls: ’n toelae dek ’n groter deel van die salaris, ’n laer bydraekoers geld, of ’n krediet vir lae verdieners begin. ’n Deeltydse salaris kan so ’n drempel oorsteek. Die netto salaris kan dan ’n groter deel van die voltydse netto salaris wees as wat die ure alleen aandui, of, waar ’n voordeel eindig, ’n kleiner deel. Die sakrekenaar pas die drempels toe wat dit vir elke land modelleer.
Wat die netto salaris nie wys nie
Pensioenregte, siekteverlof, ouerskapsvoordele en werkloosheidsvoordele volg gewoonlik u verdienste en krimp dus ook met ’n deeltydse salaris. Betaalde verlof volg gewoonlik u werksdae. Gaan dit na aan die hand van u pensioen- en voordeelstate, en lê die nuwe ure, salaris en verlof skriftelik vas voordat u u kontrak verander.
Belasting en bydraes volgens die sakrekenaar se reëls vir 2026 (Colombië). Elke deeltydse salaris is daardie deel van die voltydse salaris, met dieselfde persoonlike besonderhede.