Daně · Kanada · 2026 / 2024 / 2025
CPP2: odvod 4 % z výdělku mezi 74 600 a 85 000 dolary
Tento článek vznikl s podporou umělé inteligence.
CPP2 je druhá vrstva příspěvků do Canada Pension Plan (kanadského státního penzijního plánu), zavedená v roce 2024. Zaměstnanci i zaměstnavatelé platí každý 4 procenta z výdělku mezi ročním maximálním penzijním výdělkem a druhým, vyšším stropem: v roce 2026 jde o pásmo od 74 600 do 85 000 kanadských dolarů, takže zaměstnanec zaplatí nejvýše 416 dolarů. Příspěvek se odečítá od zdanitelného příjmu a zvyšuje penzi z CPP, kterou budete později pobírat.
Dva stropy místo jednoho
Do roku 2023 končily příspěvky do CPP u ročního maximálního penzijního výdělku, tzv. YMPE (year’s maximum pensionable earnings). Od 1. ledna 2024 existuje druhý strop, roční dodatečný maximální penzijní výdělek neboli YAMPE, a z výdělku mezi oběma stropy se platí druhý doplňkový příspěvek, CPP2. Sazba činí 4 procenta pro zaměstnance a 4 procenta pro zaměstnavatele. Z výdělku nad YAMPE se neplatí nic.
Druhý strop se zaváděl postupně během dvou let. V roce 2024 činil YMPE 68 500 dolarů a YAMPE 73 200 dolarů, takže zaměstnanec zaplatil nejvýše 188 dolarů. V roce 2025 byly stropy 71 300 a 81 200 dolarů, s maximem 396 dolarů. V roce 2026 činí 74 600 a 85 000 dolarů: pásmo je široké 10 400 dolarů a maximum činí 416 $. Od roku 2025 se YAMPE stanoví zhruba na 114 procentech YMPE a oba stropy se každý rok určují znovu.
Jak CPP2 navazuje na 5,95 procenta
Pod YMPE se nic nezměnilo. Zaměstnanci platí základní příspěvek 4,95 procenta plus první doplňkový příspěvek 1 procento, celkem 5,95 procenta, z výdělku mezi základní nezapočitatelnou částkou 3 500 dolarů a YMPE. V roce 2026 to dělá 3 362 $ při mzdě 60 000 dolarů, 4 016 $ při 71 000 dolarech a 4 230 $ při 74 600 dolarech, což je nejvíc, co kdokoli touto sazbou zaplatí.
CPP2 začíná hned dalším dolarem. Při 75 000 dolarech přidá 16 $, při 80 000 dolarech 216 $ a od 85 000 dolarů celých 416 $. Zaměstnanec s výdělkem 85 000 dolarů a více tedy v roce 2026 zaplatí do CPP 4 646 $ a zaměstnavatel zaplatí navíc ke mzdě stejnou částku znovu. Kdo vydělává 100 000 nebo 150 000 dolarů, zaplatí přesně tolik jako člověk s 85 000 dolary.
CPP a CPP2 u zaměstnance v Ontariu
První tabulka ukazuje celkový příspěvek zaměstnance do CPP, daň z příjmů, čistou mzdu a mezní sazbu při osmi mzdách v roce 2026. Mezi 74 600 a 80 000 dolary vzroste CPP o 216 $, zatímco čistá mzda vzroste o 3 647 $. Druhá tabulka ukazuje maximální příspěvky v jednotlivých letech: u zaměstnance 4 056 $ v roce 2024, 4 430 $ v roce 2025 a 4 646 $ v roce 2026, přičemž zaměstnavatel platí stejně.
Předpoklady příkladu
Roční odhad modelu
Příklad mzdy daňového rezidenta. Nárok a skutečné termíny výplat se mohou lišit.
Zaměstnanec v Ontariu ve věku 35 let, jehož jediným příjmem je mzda, bez příspěvků do RRSP (penzijního spoření s daňovou úlevou) a jiných odpočtů. Daně tvoří federální a ontarijská daň z příjmů včetně ontarijského zdravotního příspěvku (Health Premium).
Sloupec CPP sčítá základní, první doplňkový a druhý doplňkový příspěvek. Mezní sazba zahrnuje daň z příjmů, CPP a EI z dalších 100 dolarů mzdy.
- Rok modelu
- 2026 / 2024 / 2025
- Měna
- CAD
- Region
- Ontario
- Věk
- 35
- Děti
- 0
| Roční hrubá mzda | Penzijní příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele · Odvody zaměstnance | Daně | Roční čistá mzda | Mezní sazba, všechny srážky | Kalkulačka |
|---|---|---|---|---|---|
| 60 000 CA$ | 3 362 CA$ | 8 320 CA$ | 47 340 CA$ | 35,7 % | Otevřít tato nastavení |
| 71 000 CA$ | 4 016 CA$ | 11 418 CA$ | 54 443 CA$ | 34,4 % | Otevřít tato nastavení |
| 74 600 CA$ | 4 230 CA$ | 12 591 CA$ | 56 656 CA$ | 32,5 % | Otevřít tato nastavení |
| 75 000 CA$ | 4 246 CA$ | 12 705 CA$ | 56 926 CA$ | 32,5 % | Otevřít tato nastavení |
| 80 000 CA$ | 4 446 CA$ | 14 128 CA$ | 60 303 CA$ | 32,5 % | Otevřít tato nastavení |
| 85 000 CA$ | 4 646 CA$ | 15 551 CA$ | 63 679 CA$ | 29,7 % | Otevřít tato nastavení |
| 100 000 CA$ | 4 646 CA$ | 20 024 CA$ | 74 206 CA$ | 31,5 % | Otevřít tato nastavení |
| 150 000 CA$ | 4 646 CA$ | 39 911 CA$ | 104 320 CA$ | 43,4 % | Otevřít tato nastavení |
| Roční hrubá mzda | Scénář | Penzijní příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele · Odvody zaměstnance | Penzijní příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele · Příspěvky zaměstnavatele | Kalkulačka |
|---|---|---|---|---|
| 150 000 CA$ | Rok 2024 | 4 056 CA$ | 4 056 CA$ | Otevřít tato nastavení |
| 150 000 CA$ | Rok 2025 | 4 430 CA$ | 4 430 CA$ | Otevřít tato nastavení |
| 150 000 CA$ | Rok 2026 | 4 646 CA$ | 4 646 CA$ | Otevřít tato nastavení |
Srovnání s jinými zeměmi
Tabulka ukazuje mezní sazbu se všemi srážkami při mzdě 80 000 CA$ přepočtené na měnu každé země, vedle zemí, s nimiž se Kanada nejčastěji srovnává. Při této mzdě zahrnuje kanadské číslo příspěvek CPP2 ve výši 4 procent.
| Země | Mezní sazba, všechny srážky | Mzda v místní měně |
|---|---|---|
| Německo | 45,8 % | 50 050 € |
| Kanada | 32,5 % | 80 000 CA$ |
| Austrálie | 32 % | 80 961 AU$ |
| Spojené království | 28 % | 42 559 £ |
| Spojené státy | 27 % | 56 181 US$ |
Přepočteno kurzy ke dni 2. října 2026. Každá země používá výchozí profil kalkulačky a svůj nejnovější schválený daňový rok. Životní náklady se nesrovnávají.
Jak kalkulačka zachází s CPP u daně z příjmů
Obě části CPP se daní odlišně a kalkulačka toto rozdělení dodržuje. Rozšířené příspěvky, tedy první doplňkový příspěvek 1 procento a celý CPP2, se odečítají od příjmu před výpočtem federální a provinční daně. Základní příspěvek 4,95 procenta se neodečítá; zakládá nevratnou slevu na dani v nejnižší sazbě, v roce 2026 federálně 14 procent a v Ontariu 5,05 procenta.
Protože je CPP2 odečitatelný, stojí méně než 4 centy z každého dolaru navíc. V Ontariu v roce 2026 odejde z dalšího dolaru mzdy při 80 000 dolarech 32,5 % na daně a odvody; těsně nad 85 000 dolary, kde CPP2 končí, 29,7 %. Rozdíl, 2,8 %, je to, co CPP2 přidá k mezní sazbě po odečtení daně, kterou ušetří. Pod YMPE je mezní sazba ještě vyšší, 34,4 % při 71 000 dolarech, protože tam platí celých 5,95 procenta a odečitatelný je z nich jen jeden procentní bod. Pojistné EI (Employment Insurance, pojištění v nezaměstnanosti) se v roce 2026 přestává platit při 68 900 dolarech pojistitelného výdělku, takže u žádné z těchto tří mezd se z dalšího dolaru EI neplatí.
Na co CPP2 přispívá
CPP2 je součástí rozšíření CPP, které začalo v roce 2019. Podle Employment and Social Development Canada (federálního ministerstva práce a sociálních věcí) rozšíření zvyšuje podíl výdělku, který starobní penze nahrazuje, z jedné čtvrtiny na jednu třetinu pojištěného výdělku po roce 2019, a druhý strop umožňuje započítat výdělek až do YAMPE. Kdo by rozšířené příspěvky platil 40 let, dočkal by se zvýšení maximální starobní penze o více než 50 procent. Rozšíření se promítá i do dávky po odchodu do důchodu (post-retirement benefit) a do invalidní a pozůstalostní penze.
Penze navíc se tvoří rok po roce, úměrně tomu, co zaplatíte. Lidé, kteří odejdou do důchodu v příštích několika letech, dostanou malé zvýšení; lidé, kteří teď začínají pracovat, pocítí plný účinek. Kalkulačka ukazuje, kolik CPP2 stojí dnes. Penzi, kterou zakládá, neodhaduje.
Québec má stejný druhý strop
Zaměstnanci v Québecu přispívají místo do CPP do Québec Pension Plan (QPP) a jeho doplňkový plán má stejnou druhou vrstvu. Retraite Québec (québecký penzijní úřad) popisuje pro rok 2026 dodatečné příspěvky z výdělku mezi maximálním penzijním výdělkem a 85 000 dolary, rovným dílem placené zaměstnancem a zaměstnavatelem, se stejnými stropy jako u CPP. Kalkulačka na toto pásmo uplatňuje stejná 4 procenta pro každou stranu. Základní sazba QPP je vyšší, v roce 2026 po 5,3 procenta, a k ní se přidává první doplňkový příspěvek 1 procento. Chcete-li tyto sazby vidět spolu s québeckou daní z příjmů, zvolte v kalkulačce Québec.
Dvě zaměstnání, část roku a výjimky
Každý zaměstnavatel sráží CPP2, jako by byl vaším jediným zaměstnavatelem, až do ročního maxima. Pokud pracujete pro dva zaměstnavatele nebo během roku změníte práci, může součet přesáhnout 416 $. CRA (kanadský daňový úřad) přeplatek vrátí, až podáte přiznání k dani z příjmů a dávkám.
Někteří zaměstnanci nepřispívají vůbec: lidé mladší 18 let nebo ve věku 70 let a více, osoby uznané podle CPP nebo QPP za invalidní a lidé ve věku 65 až 69 let, kteří zaměstnavateli odevzdají vyplněný formulář CPT30 o ukončení příspěvků. V roce, kdy se některá z těchto situací začne uplatňovat, například v roce, kdy vám bude 18 nebo 70 let, se maximum poměrně krátí. Kalkulačka předpokládá celý rok příspěvků u jednoho zaměstnavatele, proto si svou situaci s těmito případy porovnejte.
Kontrola vašeho CPP2
- Porovnejte svou hrubou mzdu se stropy 74 600 a 85 000 dolarů pro rok 2026 a zjistěte, z jaké její části se platí CPP2.
- Ověřte, že každý zaměstnavatel přestane CPP2 strhávat, jakmile vaše mzda u něj za rok přesáhne 85 000 dolarů.
- Pokud jste měli dva zaměstnavatele nebo jste změnili práci, zkontrolujte v přiznání vrácení přeplatku CPP nad 416 dolarů.
- Když plánujete rozpočet na nového zaměstnance se mzdou nad 74 600 dolarů, připočtěte k nákladům na mzdu i stejně vysoký CPP2 zaměstnavatele.
Vaše vlastní čísla
Články pracují s ukázkovými čísly. Zadejte svou mzdu do kalkulačky a uvidíte vlastní výsledek.
Zdroje a rozsah modelu
Co odhad zahrnuje
Kalkulačka odhaduje příjmy ze zaměstnání podle podporovaných pravidel země a zvolených údajů. Nezahrnuje nemodelované dávky, kolektivní smlouvy ani osobní okolnosti. Skutečné povinnosti určují oficiální pravidla.
- Příspěvky RRSP se v tomto modelu neodečítají od zdanitelného příjmu.
Oficiální zdroje
- Canada Revenue Agency – Second additional CPP contribution (CPP2) rates and maximums
- Canada Revenue Agency – CPP contribution rates, maximums and exemptions
- Canada Revenue Agency – Canada Pension Plan (CPP): deducting contributions
- Canada Revenue Agency – The Canada Pension Plan enhancement: what it means for you
- Canada Revenue Agency – T4127 Payroll Deductions Formulas, 122nd edition, effective 1 January 2026
- Employment and Social Development Canada – Canada Pension Plan enhancement
- Retraite Québec – Enhancement of the Québec Pension Plan