Καναδάς · Φορολογικό έτος 2026
100.000 CA$ μετά από φόρους, φορολογικό έτος 2026
Ένας μισθός 100.000 CA$ αφήνει 74.206 CA$ τον χρόνο μετά από φόρους και εισφορές: 6.184 CA$ τον μήνα ή 2.854 CA$ ανά δύο εβδομάδες. Οι κρατήσεις ανέρχονται σε 25.794 CA$, δηλαδή 25,8% του μισθού.
- Καθαρός μισθός ανά έτος
- 74.206 CA$
- Ανά μήνα
- 6.184 CA$
- Ανά δύο εβδομάδες
- 2.854 CA$
- Μέσος συντελεστής
- 25,8%
Υπολογισμός με τους κανόνες του 2026 και τις προεπιλογές του υπολογιστή: άγαμος εργαζόμενος χωρίς παιδιά. Επαρχία: Οντάριο. Εκτίμηση του μοντέλου, όχι εκκαθαριστικό μισθοδοσίας.
Προσαρμόστε τα στοιχεία στη δική σας περίπτωση και δείτε τον δικό σας καθαρό μισθό.
Πού πηγαίνει ο μισθός
| Στοιχείο | Ανά έτος | Ανά μήνα | Ανά δύο εβδομάδες |
|---|---|---|---|
| Μικτός μισθός | 100.000,00 CA$ | 8.333,33 CA$ | 3.846,15 CA$ |
| Ομοσπονδιακός φόρος εισοδήματος | −13.301,60 CA$ | −1.108,47 CA$ | −511,60 CA$ |
| Επαρχιακός φόρος εισοδήματος | −6.722,75 CA$ | −560,23 CA$ | −258,57 CA$ |
| Καναδικό συνταξιοδοτικό σύστημα (CPP) | −4.646,45 CA$ | −387,20 CA$ | −178,71 CA$ |
| Ασφάλιση ανεργίας (EI) | −1.123,07 CA$ | −93,59 CA$ | −43,20 CA$ |
| Καθαρός μισθός | 74.206,13 CA$ | 6.183,84 CA$ | 2.854,08 CA$ |
Τα μηνιαία ποσά είναι τα ετήσια διαιρεμένα με το 12 και τα ποσά δύο εβδομάδων με το 26.
Ο εργοδότης πληρώνει 6.219 CA$ πέραν του μισθού, άρα η θέση κοστίζει 106.219 CA$ τον χρόνο.
| Στοιχείο | Ανά έτος | Ανά μήνα | Ανά δύο εβδομάδες |
|---|---|---|---|
| Μικτός μισθός | 100.000,00 CA$ | 8.333,33 CA$ | 3.846,15 CA$ |
| Καναδικό συνταξιοδοτικό σύστημα (CPP) | +4.646,45 CA$ | +387,20 CA$ | +178,71 CA$ |
| Ασφάλιση ανεργίας (EI) | +1.572,30 CA$ | +131,03 CA$ | +60,47 CA$ |
| Συνολικό κόστος για τον εργοδότη | 106.218,75 CA$ | 8.851,56 CA$ | 4.085,34 CA$ |
Μέσος και οριακός συντελεστής
Φόροι και εισφορές παίρνουν το 25,8% ολόκληρου του μισθού και το 31,5% μιας μικρής αύξησης, που είναι ο οριακός συντελεστής σε αυτόν τον μισθό. Από τα επόμενα 1.000 CA$ μισθού σας φτάνουν 685 CA$ και ο φόρος παίρνει 315 CA$.
Με αυτόν τον μισθό οι εισφορές έχουν φτάσει το ανώτατο όριό τους.
Το ανώτερο τμήμα αυτού του μισθού φορολογείται συνολικά με 31,5% (Ομοσπονδιακός φόρος εισοδήματος: 20,5%; Επαρχιακός φόρος εισοδήματος: 11%).
Μεταξύ περίπου 108.910 CA$ και 115.040 CA$, ο οριακός συντελεστής είναι 33,9%.
Περιφερειακές διαφορές
Υψηλότερος καθαρός μισθός: Νουναβούτ, 78.154 CA$. Χαμηλότερος: Νέα Σκωτία, 68.867 CA$.
Κάθε επαρχία και περιφέρεια προσθέτει δικό της φόρο εισοδήματος στον ομοσπονδιακό. Το Κεμπέκ έχει επίσης δικά του συστήματα συντάξεων και γονικής ασφάλισης.
| Επαρχία | Καθαρός μισθός | Διαφορά |
|---|---|---|
| Νουναβούτ | 78.154 CA$ | – |
| Βορειοδυτικά Εδάφη | 76.146 CA$ | −2.007 CA$ |
| Βρετανική Κολομβία | 75.373 CA$ | −2.781 CA$ |
| Γιούκον | 74.998 CA$ | −3.156 CA$ |
| Αλμπέρτα | 74.459 CA$ | −3.695 CA$ |
| Οντάριο | 74.206 CA$ | −3.948 CA$ |
| Σάσκατσουαν | 72.288 CA$ | −5.866 CA$ |
| Μανιτόμπα | 71.445 CA$ | −6.709 CA$ |
| Νέο Μπράνσγουικ | 71.215 CA$ | −6.939 CA$ |
| Νέα Γη και Λαμπραντόρ | 70.603 CA$ | −7.551 CA$ |
| Νήσος Πρίγκιπα Εδουάρδου | 69.789 CA$ | −8.365 CA$ |
| Κεμπέκ | 69.585 CA$ | −8.569 CA$ |
| Νέα Σκωτία | 68.867 CA$ | −9.287 CA$ |
Συντακτική επιλογή στρογγυλών μισθών σε όλα τα κλιμάκια του φόρου εισοδήματος.