Artikkelit Palkka verojen jälkeen
Kanada · Verovuosi 2026
60 000 CAD verojen jälkeen vuonna 2026
60 000 CAD palkasta jää verojen ja maksujen jälkeen 47 340 CAD vuodessa: 3 945 CAD kuussa tai 1 821 CAD kahden viikon välein. Vähennykset ovat yhteensä 12 660 CAD, eli 21,1 % palkasta.
- Nettopalkka vuodessa
- 47 340 CAD
- Kuukaudessa
- 3 945 CAD
- Kahdessa viikossa
- 1 821 CAD
- Keskimääräinen veroaste
- 21,1 %
Laskettu vuoden 2026 säännöillä ja laskurin oletusarvoilla: yksin asuva palkansaaja ilman lapsia. Maakunta: Ontario. Mallin arvio, ei palkkalaskelma.
Muuta tiedot omaa tilannettasi vastaaviksi ja katso oma nettopalkkasi.
Mihin palkka menee
| Erä | Vuodessa | Kuukaudessa | Kahdessa viikossa |
|---|---|---|---|
| Bruttopalkka | 60 000,00 CAD | 5 000,00 CAD | 2 307,69 CAD |
| Liittovaltion tulovero | −5 338,29 CAD | −444,86 CAD | −205,32 CAD |
| Maakunnallinen tulovero | −2 982,20 CAD | −248,52 CAD | −114,70 CAD |
| Kanadan eläkejärjestelmä (CPP) | −3 361,75 CAD | −280,15 CAD | −129,30 CAD |
| Työttömyysvakuutus (EI) | −978,00 CAD | −81,50 CAD | −37,62 CAD |
| Nettopalkka | 47 339,76 CAD | 3 944,98 CAD | 1 820,76 CAD |
Kuukausisummat ovat vuosisummat jaettuna 12:lla, kahden viikon summat 26:lla.
Työnantaja maksaa palkan lisäksi 4 731 CAD, joten työpaikka maksaa 64 731 CAD vuodessa.
| Erä | Vuodessa | Kuukaudessa | Kahdessa viikossa |
|---|---|---|---|
| Bruttopalkka | 60 000,00 CAD | 5 000,00 CAD | 2 307,69 CAD |
| Kanadan eläkejärjestelmä (CPP) | +3 361,75 CAD | +280,15 CAD | +129,30 CAD |
| Työttömyysvakuutus (EI) | +1 369,20 CAD | +114,10 CAD | +52,66 CAD |
| Työnantajan kokonaiskustannus | 64 730,95 CAD | 5 394,25 CAD | 2 489,65 CAD |
Keskimääräinen veroaste ja rajaveroaste
Verot ja maksut vievät 21,1 % koko palkasta ja 35,7 % pienestä palkankorotuksesta, mikä on rajaveroaste tällä palkalla. Seuraavista 1 000 CAD palkasta sinulle jää 643 CAD: vero vie 281 CAD ja maksut 76 CAD.
Tämän palkan ylimmän osan verot ovat yhteensä 28,1 % (Liittovaltion tulovero: 19,4 %; Maakunnallinen tulovero: 8,7 %).
Nämä ovat verot jokaisesta lisädollarista palkkaa. Ne jäävät lakisääteisiä veroasteikon prosentteja pienemmiksi, koska CPP- ja EI-maksut kasvavat tässä vielä palkan mukana, ja näistä maksuista saa verohyvityksen tai laajennetun CPP:n osalta ne vähennetään verotettavasta tulosta.
Noin 68 900 CAD ja 72 690 CAD välillä rajaveroaste on 34,4 %.
Alueelliset erot
Korkein nettopalkka: Nunavut, 49 962 CAD. Matalin: Nova Scotia, 44 726 CAD.
Jokainen provinssi ja territorio perii liittovaltion veron lisäksi oman tuloveronsa. Quebecillä on lisäksi omat eläke- ja vanhempainvakuutusjärjestelmänsä.
| Maakunta | Nettopalkka | Ero |
|---|---|---|
| Nunavut | 49 962 CAD | – |
| Luoteisterritoriot | 48 814 CAD | −1 147 CAD |
| Yukon | 47 885 CAD | −2 077 CAD |
| Brittiläinen Kolumbia | 47 755 CAD | −2 207 CAD |
| Alberta | 47 691 CAD | −2 271 CAD |
| Ontario | 47 340 CAD | −2 622 CAD |
| Saskatchewan | 46 520 CAD | −3 442 CAD |
| New Brunswick | 46 048 CAD | −3 914 CAD |
| Manitoba | 45 772 CAD | −4 189 CAD |
| Newfoundland ja Labrador | 45 763 CAD | −4 199 CAD |
| Prinssi Edwardin saari | 45 447 CAD | −4 515 CAD |
| Quebec | 45 329 CAD | −4 633 CAD |
| Nova Scotia | 44 726 CAD | −5 235 CAD |
Toimituksen valitsemat tasaluvut, jotka kattavat tuloveron portaat.