Pilihan privasi anda

Pilih sama ada membenarkan analitik dan tawaran rakan kongsi. Anda boleh mengubah atau menarik balik pilihan pada bila-bila masa dalam tetapan kuki.

Langkau ke kandungan utama

Bandingkan Singapura lawan Malaysia

Tahun cukai 2026

Singapura lawan Malaysia: perbandingan gaji bersih 2026

Gaji kasar sama, gaji bersih berbeza: Singapura dan Malaysia dibandingkan pada tiga gaji rujukan, peraturan 2026.

Butiran andaSGD 60,000 setahunRM 191,285 setahun
Singapura+SGD 2,815(+RM 8,976) bersih setahun+6.00%
Singapura
SGD 46,960bersih setahun51.55%
Malaysia
SGD 44,145bersih setahun48.45%
Singapura+SGD 2,815 lebih bersih setahun
SGD 46,960Gaji bersih · 78.3% daripada kasar
Bersih 78.3%Cukai 1.7%Keselamatan sosial 20.0%
Malaysia
SGD 44,145Gaji bersih · 73.6% daripada kasar
Bersih 73.6%Cukai 15.1%Keselamatan sosial 11.3%
Singapura vs Malaysia

Perbandingan Negara

Semua jumlah ditunjukkan dalam SGD (ditukar daripada MYR pada kadar 1 MYR = 0.313668 SGD).

Cukai

MY +SGD 8,020 · +771.1%
SingapuraMalaysia
SGD 1,040
Cukai Pendapatan
SGD 9,060
Cukai Pendapatan: Singapura SGD 1,040 (1.7% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 9,060 (15.1% daripada gaji kasar). Malaysia 771% lebih tinggi.
SGD 1,040
Jumlah Cukai
SGD 9,060
Jumlah Cukai: Singapura SGD 1,040 (1.7% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 9,060 (15.1% daripada gaji kasar). Malaysia 771% lebih tinggi.

Jaminan Sosial (Pekerja)

MY -SGD 5,205 · -43.4%
SingapuraMalaysia
SGD 12,000
Kumpulan Wang Simpanan Pusat (CPF) / KWSP (EPF)
SGD 6,625
Kumpulan Wang Simpanan Pusat (CPF) / KWSP (EPF): Singapura SGD 12,000 (20.0% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 6,625 (11.0% daripada gaji kasar). Malaysia 45% lebih rendah.
—
Lain-lain
SGD 171
Lain-lain: Singapura tidak berkenaan, Malaysia SGD 171 (0.3% daripada gaji kasar). Malaysia lebih tinggi.
Kehilangan pekerjaan / SIP (EIS) (SGD 45)
Kesihatan / PERKESO (SOCSO) (SGD 112)
LINDUNG 24 Jam (SGD 14)
SGD 12,000
Jumlah Caruman Jaminan Sosial
SGD 6,795
Jumlah Caruman Jaminan Sosial: Singapura SGD 12,000 (20.0% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 6,795 (11.3% daripada gaji kasar). Malaysia 43% lebih rendah.
Caruman Majikan Singapura SGD 10,335 · Malaysia SGD 8,264

Ringkasan

SingapuraMalaysia
SGD 13,040
Jumlah Potongan
SGD 15,855
Jumlah Potongan: Singapura SGD 13,040 (21.7% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 15,855 (26.4% daripada gaji kasar). Malaysia 22% lebih tinggi.
SGD 46,960
Gaji Bersih
SGD 44,145
Gaji Bersih: Singapura SGD 46,960 (78.3% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 44,145 (73.6% daripada gaji kasar). Malaysia 6% lebih rendah.

Singapura lawan Malaysia

Singapura: gaji bersih lebih tinggi, 78.3% berbanding 73.6% daripada gaji kasar.
  1. 50% median

    Singapura
    Gaji Kasar
    SGD 30,000
    Gaji bersih
    SGD 23,94079.8%
    Beban cukai
    20.2%
    Malaysia
    Gaji Kasar
    RM 95,642
    Gaji bersih
    RM 78,50282.1%
    Beban cukai
    17.9%
  2. 100% median

    Singapura
    Gaji Kasar
    SGD 60,000
    Gaji bersih
    SGD 46,96078.3%
    Beban cukai
    21.7%
    Malaysia
    Gaji Kasar
    RM 191,285
    Gaji bersih
    RM 140,73773.6%
    Beban cukai
    26.4%
  3. 200% median

    Singapura
    Gaji Kasar
    SGD 120,000
    Gaji bersih
    SGD 95,17379.3%
    Beban cukai
    20.7%
    Malaysia
    Gaji Kasar
    RM 382,570
    Gaji bersih
    RM 263,23868.8%
    Beban cukai
    31.2%

Singapura: gaji rujukan menyamai 50%, 100% dan 200% median gaji kasar tempatan, ditukar mengikut kadar pertukaran semasa. Diandaikan pekerja bujang tanpa anak di bawah peraturan standard.