Bandingkan Singapura lawan Malaysia
Tahun cukai 2026
Singapura lawan Malaysia: perbandingan gaji bersih 2026
Gaji kasar sama, gaji bersih berbeza: Singapura dan Malaysia dibandingkan pada tiga gaji rujukan, peraturan 2026.
Butiran andaSGD 60,000 setahunRM 191,285 setahun
Singapura+SGD 2,815(+RM 8,976) bersih setahun+6.00%
- Singapura
- SGD 46,960bersih setahun51.55%
- Malaysia
- SGD 44,145bersih setahun48.45%
Singapura+SGD 2,815 lebih bersih setahun
SGD 46,960Gaji bersih · 78.3% daripada kasarBersih 78.3%Cukai 1.7%Keselamatan sosial 20.0%
Malaysia
SGD 44,145Gaji bersih · 73.6% daripada kasarBersih 73.6%Cukai 15.1%Keselamatan sosial 11.3%
Singapura vs MalaysiaCaruman Majikan Singapura SGD 10,335 · Malaysia SGD 8,264
Perbandingan Negara
Semua jumlah ditunjukkan dalam SGD (ditukar daripada MYR pada kadar 1 MYR = 0.313668 SGD).
Cukai
MY +SGD 8,020 · +771.1%SingapuraMalaysia vs SingapuraMalaysia
SGD 1,0401.7% daripada gaji kasar
Cukai Pendapatan
SGD 9,06015.1% daripada gaji kasar
Cukai Pendapatan: Singapura SGD 1,040 (1.7% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 9,060 (15.1% daripada gaji kasar). Malaysia 771% lebih tinggi.SGD 1,0401.7% daripada gaji kasar
Jumlah Cukai
SGD 9,06015.1% daripada gaji kasar
Jumlah Cukai: Singapura SGD 1,040 (1.7% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 9,060 (15.1% daripada gaji kasar). Malaysia 771% lebih tinggi.Jaminan Sosial (Pekerja)
MY -SGD 5,205 · -43.4%SingapuraMalaysia vs SingapuraMalaysia
SGD 12,00020.0% daripada gaji kasar
Kumpulan Wang Simpanan Pusat (CPF) / KWSP (EPF)
SGD 6,62511.0% daripada gaji kasar
Kumpulan Wang Simpanan Pusat (CPF) / KWSP (EPF): Singapura SGD 12,000 (20.0% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 6,625 (11.0% daripada gaji kasar). Malaysia 45% lebih rendah.—
Lain-lain
SGD 1710.3% daripada gaji kasar
Lain-lain: Singapura tidak berkenaan, Malaysia SGD 171 (0.3% daripada gaji kasar). Malaysia lebih tinggi.Kehilangan pekerjaan / SIP (EIS) (SGD 45)
Kesihatan / PERKESO (SOCSO) (SGD 112)
LINDUNG 24 Jam (SGD 14)
SGD 12,00020.0% daripada gaji kasar
Jumlah Caruman Jaminan Sosial
SGD 6,79511.3% daripada gaji kasar
Jumlah Caruman Jaminan Sosial: Singapura SGD 12,000 (20.0% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 6,795 (11.3% daripada gaji kasar). Malaysia 43% lebih rendah.Ringkasan
SingapuraMalaysia vs SingapuraMalaysia
SGD 13,04021.7% daripada gaji kasar
Jumlah Potongan
SGD 15,85526.4% daripada gaji kasar
Jumlah Potongan: Singapura SGD 13,040 (21.7% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 15,855 (26.4% daripada gaji kasar). Malaysia 22% lebih tinggi.SGD 46,96078.3% daripada gaji kasar
Gaji Bersih
SGD 44,14573.6% daripada gaji kasar
Gaji Bersih: Singapura SGD 46,960 (78.3% daripada gaji kasar), Malaysia SGD 44,145 (73.6% daripada gaji kasar). Malaysia 6% lebih rendah.Singapura lawan Malaysia
Singapura: gaji bersih lebih tinggi, 78.3% berbanding 73.6% daripada gaji kasar.
| Median gaji kasar | Singapura SGD | Malaysia MYR | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gaji Kasar | Gaji bersih | Beban cukai | Gaji Kasar | Gaji bersih | Beban cukai | |
| 50% median | SGD | SGD | 20.2% | RM | RM | 17.9% |
| 100% median | SGD | SGD | 21.7% | RM | RM | 26.4% |
| 200% median | SGD | SGD | 20.7% | RM | RM | 31.2% |
50% median
Singapura- Gaji Kasar
- SGD
30,000 - Gaji bersih
- SGD
23,94079.8% - Beban cukai
- 20.2%
Malaysia- Gaji Kasar
- RM
95,642 - Gaji bersih
- RM
78,50282.1% - Beban cukai
- 17.9%
100% median
Singapura- Gaji Kasar
- SGD
60,000 - Gaji bersih
- SGD
46,96078.3% - Beban cukai
- 21.7%
Malaysia- Gaji Kasar
- RM
191,285 - Gaji bersih
- RM
140,73773.6% - Beban cukai
- 26.4%
200% median
Singapura- Gaji Kasar
- SGD
120,000 - Gaji bersih
- SGD
95,17379.3% - Beban cukai
- 20.7%
Malaysia- Gaji Kasar
- RM
382,570 - Gaji bersih
- RM
263,23868.8% - Beban cukai
- 31.2%
Singapura: gaji rujukan menyamai 50%, 100% dan 200% median gaji kasar tempatan, ditukar mengikut kadar pertukaran semasa. Diandaikan pekerja bujang tanpa anak di bawah peraturan standard.