U privaatheidskeuses

Kies of u ontleding en geaffilieerde aanbiedinge wil toelaat. Verander u keuse enige tyd in koekie-instellings.

Slaan oor na hoofinhoud

Artikels Salaris ná belasting

Verenigde Koninkryk · Belastingjaar 2026/27

£40 000 ná belasting in 2026/27

’n Salaris van £40 000 laat £32 320 per jaar oor ná belasting en bydraes: £2 693 per maand of £622 per week. Die aftrekkings beloop £7 680, 19,2% van die salaris.

Nettosalaris per jaar
£32 320
Per maand
£2 693
Per week
£622
Gemiddelde koers
19,2%

Bereken met die reëls vir 2026/27 en die sakrekenaar se verstekinstellings: ’n enkellopende werknemer sonder kinders en sonder studielening. Land: Engeland, Wallis en Noord-Ierland. ’n Modelberaming, nie ’n salarisstrokie nie.

Maak £40 000 in die sakrekenaar oop

Pas die insette by u situasie aan en sien u eie nettosalaris.

Waarheen die salaris gaan

Uiteensetting van £40 000, 2026/27
ItemPer jaarPer maandPer week
Bruto salaris£40 000,00£3 333,33£769,23
Inkomstebelasting−£5 486,00−£457,17−£105,50
Nasionale versekering (National Insurance)−£2 194,40−£182,87−£42,20
Nettosalaris£32 319,60£2 693,30£621,53

Maandbedrae is die jaarbedrae gedeel deur 12, weekbedrae gedeel deur 52.

Die werkgewer betaal £5 250 bo-op die salaris, dus kos die pos £45 250 per jaar.

Werkgewerkoste bo-op £40 000
ItemPer jaarPer maandPer week
Bruto salaris£40 000,00£3 333,33£769,23
Nasionale versekering (National Insurance)+£5 250,00+£437,50+£100,96
Totale koste vir die werkgewer£45 250,00£3 770,83£870,19

Gemiddelde en marginale koers

Belasting en bydraes neem 19,2% van die hele salaris en 28% van ’n klein verhoging, die marginale koers by hierdie salaris. Van die volgende £1 000 salaris bereik £720 u: belasting neem £200 en bydraes £80.

Die boonste deel van hierdie salaris word teen 20% belas.

Die marginale koers bly op 28% tot minstens £50 000.

Streeksverskille

Skotland stel sy eie inkomstebelastingskale vas, dus is die nettosalaris daar £65 laer: £32 255.

Nettosalaris uit £40 000
LandNettosalarisVerskil
Engeland, Wallis en Noord-Ierland£32 320–
Skotland£32 255−£65