U privaatheidskeuses

Kies of u ontleding en geaffilieerde aanbiedinge wil toelaat. Verander u keuse enige tyd in koekie-instellings.

Slaan oor na hoofinhoud

Artikels Salaris ná belasting

Verenigde Koninkryk · Belastingjaar 2026/27

£80 000 ná belasting in 2026/27

’n Salaris van £80 000 laat £56 957 per jaar oor ná belasting en bydraes: £4 746 per maand of £1 095 per week. Die aftrekkings beloop £23 043, 28,8% van die salaris.

Nettosalaris per jaar
£56 957
Per maand
£4 746
Per week
£1 095
Gemiddelde koers
28,8%

Bereken met die reëls vir 2026/27 en die sakrekenaar se verstekinstellings: ’n enkellopende werknemer sonder kinders en sonder studielening. Land: Engeland, Wallis en Noord-Ierland. ’n Modelberaming, nie ’n salarisstrokie nie.

Maak £80 000 in die sakrekenaar oop

Pas die insette by u situasie aan en sien u eie nettosalaris.

Waarheen die salaris gaan

Uiteensetting van £80 000, 2026/27
ItemPer jaarPer maandPer week
Bruto salaris£80 000,00£6 666,67£1 538,46
Inkomstebelasting−£19 432,00−£1 619,33−£373,69
Nasionale versekering (National Insurance)−£3 016,00−£251,33−£58,00
Nasionale versekering bo die boonste verdiensgrens−£594,60−£49,55−£11,43
Nettosalaris£56 957,40£4 746,45£1 095,33

Maandbedrae is die jaarbedrae gedeel deur 12, weekbedrae gedeel deur 52.

Die werkgewer betaal £11 250 bo-op die salaris, dus kos die pos £91 250 per jaar.

Werkgewerkoste bo-op £80 000
ItemPer jaarPer maandPer week
Bruto salaris£80 000,00£6 666,67£1 538,46
Nasionale versekering (National Insurance)+£11 250,00+£937,50+£216,35
Totale koste vir die werkgewer£91 250,00£7 604,17£1 754,81

Gemiddelde en marginale koers

Belasting en bydraes neem 28,8% van die hele salaris en 42% van ’n klein verhoging, die marginale koers by hierdie salaris. Van die volgende £1 000 salaris bereik £580 u: belasting neem £400 en bydraes £20.

Die boonste deel van hierdie salaris word teen 40% belas.

Bo ongeveer £100 000 styg die marginale koers na 62%.

Tussen £100 000 en £125 140 krimp die persoonlike toelae met £1 vir elke £2 inkomste, dus neem inkomstebelasting in daardie strek 60% van elke ekstra pond.

Streeksverskille

Skotland stel sy eie inkomstebelastingskale vas, dus is die nettosalaris daar £2 300 laer: £54 657.

Nettosalaris uit £80 000
LandNettosalarisVerskil
Engeland, Wallis en Noord-Ierland£56 957–
Skotland£54 657−£2 300